TASR/AP
StoryEditor

Poliaci obnovili hraničné kontroly, Slováci sa do Poľska dostanú na 62 miestach

22.11.2018, 08:51
Autor:
ČTKČTK
V Poľsku sa bude konať medzinárodná klimatická konferencia za účasti politikov z celého sveta.

Poľsko až do 16. decembra obnovuje hraničné kontroly. Deje sa tak z bezpečnostných dôvodov kvôli medzinárodnej klimatickej konferencii, ktorá sa budúci mesiac koná v Katoviciach za účasti stoviek hostí a prominentných politikov z celého sveta.

Nariadenie podpísal poľský minister vnútra Joachim Brudziński. Hovorkyňa pohraničnej stráže Joanna Konieczniaková uviedla, že kontroly budú náhodné a kontrolované budú iba osoby vstupujúce do Poľska.

Na diaľniciach vybrané vozidlá pohraničníci nasmerujú na odpočívadlá. Cudzinci cestujúci do Poľska pri sebe musia mať cestovný pas alebo občiansky preukaz.

"Obnovenie kontrol neznamená návrat k hraničným priechodom a spusteným závorám. Kontroly sa budú opierať o hliadky pohraničníkov s využitím špecializovaného zariadenia, čiže mobilných terminálov a vozidiel prispôsobených na vykonanie kontroly mimo hraničný priechod," poznamenal denník Nowa Trybuna Opolska na svojom webe.

Autá a osoby sa majú vybrať ku kontrole na základe analýzy rizika či informácií od susedných štátov. Denník dodal, že až do 16. decembra bude možné hranice s Českom, Slovenskom, Nemeckom a Litvou prekračovať len na určených miestach, ktorých je celkom 264, z toho na hranici so Slovenskom 62 a na hranici s Českom 142.

Všetci cestujúci majú byť pripravení na možnosť, že im hliadky môžu kontrolovať osobné doklady aj auto.

Poľsko sa rovnako ako Slovensko, Česko alebo Maďarsko stalo súčasťou schengenského priestoru voľného pohybu v decembri 2007.

Od tej doby sa rozhodlo dočasne obnoviť hraničné kontroly už niekoľkokrát. Stalo sa tak napríklad počas majstrovstiev Európy vo futbale v roku 2012 alebo kvôli summitu NATO vo Varšave.

01 - Modified: 2025-07-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Tešíte sa na Baltské more? Ako klíma zmení naše dovolenky 02 - Modified: 2025-07-11 20:00:58 - Feat.: - Title: Poľsko si prvý raz sviatkom pripomenulo obete volynského masakru. Etnické vyhladzovanie, tvrdia poslanci 03 - Modified: 2025-07-11 14:24:56 - Feat.: - Title: Poľsko bude reagovať na zatvorenie konzulátu v Kaliningrade, nepovažuje krok Moskvy za oprávnený 04 - Modified: 2025-07-11 13:36:20 - Feat.: - Title: Rusko uzavrie poľský konzulát v Kaliningrade, ide o odvetný krok 05 - Modified: 2025-07-11 11:57:20 - Feat.: - Title: Poľský europoslanec označil plynové komory v Auschwitzi za fake, preveruje ho prokuratúra
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. júl 2025 15:37