Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2018, 22:06

Španielsky premiér: Nedeľný summit o brexite by mohol byť zrušený

Predstavitelia Španielska už predtým naznačili, že sú pripravení blokovať dohodu o odchode Británie z Únie.

Španielsky premiér: Nedeľný summit o brexite by mohol byť zrušený
Zdroj: Reuters

Španielsky premiér Pedro Sánchez v piatok počas návštevy Kuby uviedol, že ak sa jeho krajina nedohodne s Britániou ohľadom Gibraltáru, mimoriadny summit EÚ o brexite, ktorý je naplánovaný na nedeľu 25. novembra, sa "s veľkou pravdepodobnosťou" neuskutoční. Informovala o tom agentúra AFP.

​Predstavitelia Španielska už predtým naznačili, že sú pripravení blokovať dohodu o odchode Británie z EÚ, pokiaľ im Londýn nebude garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru. Sánchez po štvrtkovom rokovaní s britskou premiérkou Theresou Mayovou uviedol, že ich pozície sú v otázke Gibraltáru ešte stále vzdialené.

"Moja vláda bude vždy brániť záujmy Španielska. Ak nenastanú nijaké zmeny, budeme brexit vetovať," napísal na Twitteri Sánchez.

Španielsko si dlhodobo robí nárok na územie Gibraltáru, ktoré bolo nútené odstúpiť britskej korune na základe Utrechtského mieru v roku 1713. Po vystúpení Británie z Európskej únie príde o členstvo v EÚ automaticky aj Gibraltár, a to aj napriek tomu, že v referende v júni 2016 až 96 percent voličov v Gibraltári hlasovalo za zotrvanie Británie v EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.