Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2018, 09:11

Mayová napísala list národu. Žiada podporu pre brexitovú dohodu

Bristká premiérka tak spravila po tom, čo sa na dohodu v Británii zniesla vlna kritiky.

Mayová napísala list národu. Žiada podporu pre brexitovú dohodu
Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová sa v nedeľu obrátila priamo na občanov Spojeného kráľovstva s cieľom zvýšiť podporu pre dohodu o vystúpení z Európskej únie, ktorú dosiahla s Bruselom.

"List národu" zverejnila v čase, keď v krajine panujú vážne výhrady voči tejto dohode, informovala agentúra DPA.

"Bude to dohoda, ktorá je v našom národnom záujme - dohoda, ktorá funguje pre celú našu krajinu a všetkých našich občanov bez ohľadu na to, či ste hlasovali za vystúpenie alebo zotrvanie (v EÚ)," napísala Mayová. Zdôraznila, že dohoda naplní výsledky referenda o brexite z roku 2016.

Dohoda o vystúpení si však vyslúžila kritiku zo strany proeurópskych politikov i euroskeptických stúpencov tvrdej línie, ktorí sa obávajú, že ustanovenia zamerané proti obnoveniu "tvrdej" hranice medzi Írskom a Severným Írskom - a teda zamedzeniu nového napätia v niekdajšej oblasti konfliktu - ponechajú Britániu trvalo viazanú na legislatívu EÚ.

Mayová v liste vyzdvihla prínosy dohody, napríklad v tom, že podľa nej umožní Británii "znova prevziať kontrolu nad našimi hranicami tým, že raz a navždy ukončí voľný pohyb osôb".

Migrácia bola jednou z hlavným tém pri kampane pred britských referendom o členstve v EÚ, pripomína DPA.

Dosiahnutá dohoda podľa premiérky tiež umožní krajine, aby "znova prevzala kontrolu nad našimi peniazmi tým, že ukončí obrovské každoročné platby do EÚ" a uvoľní peniaze na britské zdravotníctvo - čo bol ďalší z ústredných prísľubov predreferendovej kampane.

Mayová dodala, že Británia bude mať znova kontrolu nad svojimi zákonmi a bude môcť uzatvárať vlastné obchodné dohody.

Nedeľňajší list poukazuje na zmenu Mayovej stratégie - zjavne dúfa, že vyvinie tlak na nesúhlasiacich poslancov prostredníctvom ich voličov.

V britskom parlamente totiž okrem opozície avizovali hlasovanie proti dohode i stúpenci tvrdého brexitu z premiérkinej Konzervatívnej strany, ako aj severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorej podpora je pre Mayovej menšinovú vládu kľúčová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.