Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2018, 12:07

Kremeľ označil incident s Ukrajinou za nebezpečnú provokáciu Kyjeva

Obe krajiny sa navzájom obviňujú z porušenia medzinárodného práva.

Vladimir Putin
Zdroj: Reuters

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina dnes v prvej reakcii Kremľu označil incident s ukrajinskými loďami, zadržanými pri Kerčskom prielive, za "veľmi nebezpečnú provokáciu, vyžadujúcu osobitnú pozornosť a zvláštnu vyšetrenie". Incident "smrdí volebnými hrami", uviedol Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS. Ďalšie otázky novinárov hovorca odkázal na ministerstvo zahraničia.

​Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov medzitým incident pripísal nebezpečnému manévrovaniu ukrajinských vojenských plavidiel v prielive, ohrozujúcich podľa neho bežnú plavbu. Išlo podľa neho o "jednoznačnú provokáciu" Kyjeva.

"Porušili kľúčové ustanovenia medzinárodného práva, nielen morského, ale všeobecného medzinárodného práva, vrátane charty OSN, vrátane dohovoru o morskom práve z roku 1982 a ďalšie dokumenty, ktoré vyžadujú od všetkých štátov, aby rešpektovali zvrchovanosť druhého štátu," vyhlásil minister podľa agentúry RIA Novosti .

Podľa Lavrova sa za chystaným vyhlásením stanného práva skrýva snaha ukrajinského vedenia odložiť voľby a udržať sa pri moci, hoci obyvateľstvo vníma situáciu čím ďalej horšie. Minister vyzval Západ, aby pomohol priviesť k rozumu ukrajinských politikov, ktorí "sa pokúšajú získať politické body vojnovou hystériou".

Ruská pohraničná stráž, spadajúca pod tajnú službu FSB, v nedeľu pri Kerčskom prielive zadržala tri ukrajinské vojenské lode s 23 námorníkmi, ktorí sa pokúšali preplávať z Odesy do Mariupolu skrz Kerčský prieliv, cez ktorý Rusko postavilo most na anektovaný polostrov Krym.

V reakcii Ukrajina uviedla svoje ozbrojené sily do pohotovosti a dnes popoludní má ukrajinský parlament schvaľovať prezidentovo rozhodnutie o vyhlásení stanného práva.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval Rusko, aby zadržaných námorníkov prepustilo. Obe krajiny sa vzájomne obviňujú z incidentu a porušenia medzinárodného práva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.