Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2018, 07:09

Exšéf Trumpovej volebnej kampane klamal, tvrdí osobitný vyšetrovateľ

Podľa Muellera, ktorý vyšetruje údajné ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016 Ruskom, tým Manafort nedodržal dohodu o spolupráci, ktorú uzatvoril s prokuratúrou.

Paul Manafort
Zdroj: Reuters

Osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller obvinil bývalého šéfa volebnej kampane prezidenta USA Donalda Trumpa Paula Manaforta, že klamal federálnym vyšetrovateľom.

Podľa Muellera, ktorý vyšetruje údajné ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016 Ruskom, tým Manafort nedodržal dohodu o spolupráci, ktorú uzatvoril s prokuratúrou. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AP.

Na základe tejto dohody musí Manafort "úplne a pravdivo" spolupracovať s osobitným vyšetrovateľom Muellerom. Ten uviedol, že po tom, čo Manafort s ním túto dohodu uzatvoril, "spáchal federálne zločiny" tým, že klamal o "rôznych záležitostiach".

Mueller následne federálneho sudcu požiadal, aby stanovil termín oznámenia trestu.

Manafort popiera, že klamal. Jeho advokáti uviedli, že ich klient je presvedčený, že vyšetrovateľom "poskytol pravdivé informácie". Nesúhlasil ani s obvinením, že dohodu o spolupráci porušil.

Manafort sa v septembri na federálnom súde vo Washingtone priznal k sprisahaniu proti Spojeným štátom a k sprisahaniu za účelom marenia spravodlivosti a súhlasil so spoluprácou. Do vynesenia rozsudku zostáva vo väzení. Hrozí mu niekoľko rokov vo väzení.

V samostatnom procese na federálnom súde v štáte Virgínia Manaforta porota 21. augusta uznala za vinného v ôsmich bodoch obžaloby. Manaforta uznala za vinného z daňových a bankových podvodov a z toho, že nedokázal zverejniť svoje zahraničné bankové účty. Termín oznámenia trestu sudca vtedy nestanovil.

Manafort čelil mnohým obvineniam vrátane prania špinavých peňazí a bankového i daňového podvodu v súvislosti s prácou, ktorú vykonával pre bývalého prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča predtým, než bol vo februári 2014 zosadený. Manafort sa predtým vyhlásil za nevinného. Jeho obhajoba tvrdila, že sa stal obeťou svojich zamestnancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.