Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 19:40

Prichádza "mini Merkel" alebo AKK. Chce uzavrieť debatu o prijatí migrantov

​Do CDU Krampová-Karrenbauerová vstúpila v roku 1981 a od roku 2010 je členkou predsedníctva strany.

Annegret Krampová-Karrenbauerová a Angela Merkelová
Zdroj: TASR/AP

Nová predsedníčka nemeckej vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová má na politickej scéne prezývku AKK. V minulých rokoch viedla spolkovú krajinu Sársko a v mnohom pripomína svoju predchodkyňu Angelu Merkelovú.

Svojich kolegov v strane si získala túžbou spájať rôzne názorové prúdy a uvážlivú politiku.

"Mini Merkelová"

Vyštudovaná právnička a politologička pochádza z katolíckej rodiny, narodila sa 9. augusta 1962 vo Völklingene. V roku 2016 dostala najvyššie francúzske štátne vyznamenanie Rad čestnej légie. Je vydatá a má tri deti.

​Do CDU Krampová-Karrenbauerová vstúpila v roku 1981 a od roku 2010 je členkou predsedníctva strany. Od septembra 1999 do marca 2018 bola členkou sárskeho parlamentu, v rokoch 2000 až 2011 postupne zastávala post Sárskej ministerky vnútra, vzdelania a kultúry a práce a sociálnych vecí. V auguste 2011 sa potom stala Sársku premiérkou.

Od tohtoročného februára zastávala post generálnej tajomníčky CDU, keď ju do funkcie zvolilo 98,9 percenta hlasujúcich. Päťdesiatšesťročná politička podľa amerického denníka The Washington Post pripomína Merkelovú.

Zastáva veľmi podobné politické názory a navyše ich presadzuje rovnakým spôsobom ako jej predchodkyňa, ktorá v čele CDU stála viac ako osemnásť rokov - uvážlivo a pragmaticky. Médiá ju tak niekedy prezývajú "mini-Merkelová".

Medzi kresťanskými demokratmi sa teší veľkému rešpektu. Očakáva sa, že by pod vedením Krampovej-Karrenbauerovej mohla pokračovať vláda veľkej koalície CDU / CSU a SPD a krajine by tak nehrozili predčasné voľby.

AKK: Téma migrácia nás nesmie ochromiť

CDU by podľa Krampovej-Karrenbauerovej mala byť stranou, ktorá spája rôzne názorové prúdy, a nie rozdeľuje. V čele kresťanských demokratov by sa AKK rada sústredila predovšetkým na výzvy digitalizácie, vnútornej a sociálnej bezpečnosti alebo na vzťahy v rámci Európskej únie.

Na novembrovej konferencii v Lübecku poznamenala, že nie je možné, aby CDU úplne ochromila téma migrácie.

Začiatkom budúceho roka by sa podľa nej mali zísť priaznivci migračnej politiky Merkelovej aj jej odporcovia a raz a navždy si vydiskutovať pohľad na september roku 2015, kedy sa rozhodlo o tom, že Nemecko neuzavrie utečencom svoje hranice, a na to, ako sa z uplynulých troch rokov poučiť.

Bola favoritkou

Zastáva tiež názor, že by strana mala zmeniť svoju debatnú kultúru. Nové návrhy podľa nej nemajú prichádzať hotové zhora, od ľudí okolo kancelárky, ale najskôr sa o nich má diskutovať v celej strane, potom v poslaneckej frakcii a až nakoniec vo vláde.

Prieskumy verejnej mienky ukázali, že bola "druhá Merkelová" favoritkou voľby. Podľa novembrového prieskumu pre televíziu ARD si Krampovú-Karrenbauerovú za predsedníčku strany prialo 46 percent priaznivcov CDU, bývalého šéfa poslancov konzervatívnej únie CDU / CSU Friedricha Merza 31 percent a ministra zdravotníctva Jensa Spahna len dvanásť percent.

V piatkovom rozhodujúcom druhom kole voľby sa pre Krampovú-Karrenbauerovú vyslovilo 517 z 999 hlasujúcich delegátov. Jej hlavný konkurent Merz získal 482 hlasov, a skončil tak porazený veľmi tesne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.