Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2018, 07:59

Prokurátori žiadajú pre Trumpovho právnika čo najprísnejší trest. Vyšetrovateľ chcel miernejší

Robert Mueller požadoval nižší trest za to, že Cohen spolupracoval.

Prokurátori žiadajú pre Trumpovho právnika čo najprísnejší trest. Vyšetrovateľ chcel miernejší
Zdroj: Reuters

Americkí federálni prokurátori požiadali v piatok newyorský súd o "značný" väzenský trest pre Michaela Cohena, niekdajšieho osobného právnika amerického prezidenta Donalda Trumpa, za to, že si kúpil mlčanie porhoherečky a tiež za daňové úniky, ktorých sa dopustil. Informovala o tom v agentúra Reuters. 

Cohen spolupracoval s osobitným vyšetrovateľom Robertom Muellerom preverujúcim zasahovanie Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Už v auguste sa na federálnom súde v New Yorku priznal k spáchaniu ôsmich trestných činov finančnej povahy počas Trumpovej predvolebnej kampane vrátane vyplatenia peňažných čiastok určených na umlčanie osôb a s prokuratúrou uzavrel dohodu o vine a treste. 

Vo svojom priznaní vtedy uviedol, že Trump mu ako svojmu osobnému právnikovi pred prezidentskými voľbami v roku 2016 nariadil, aby sa postaral o vyplatenie peňazí pornoherečke Stormy Daniels a bývalej modelke pánskeho erotického časopisu Playboy a kúpil si tak ich mlčanie. Obe ženy tvrdia, že mali s Trumpom pomer. 

Cohen sa minulý týždeň Muellerovmu tímu priznal tiež k tomu, že vlani klamal členom dvoch výborov Kongresu ohľadom realitného projektu, výstavby Trump Tower v Moskve, o ktorom v Trumpovom mene počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016 rokoval s Ruskom.

Rozsudok s výškou trestu za všetky činy, ku ktorým sa už priznal, si má Cohen vypočuť nadchádzajúcu stredu na súde v neyorskej štvrti Manhattan.

Cohenovi právni zástupcovia žiadajú, aby nedostal väzenský trest, keďže značne spolupracoval s Muellerom aj newyorskými prokurátormi a za svoje činy prijal zodpovednosť. 

Samotný Mueller v piatok požiadal súd o zhovievavosť v Cohenovom prípade, odvolávajúc sa na jeho spoluprácu i poskytnutie cenných informácií pri vyšetrovaní, priblížila agentúra DPA. 

Trump svojho bývalého právnika Cohena označuje za klamára a slabocha, pričom tvrdí, že si svoje príbehy vymýšľa, aby dosiahol čo najnižší trest. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.