Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2018, 16:09

Nemecký agent Putin? V drážďanskom archíve objavili jeho preukaz tajnej služby

  • Preukaz Stasi bol vydaný na meno major Vladimir Putin a jeho platnosť do konca roku 1989 bola potvrdená príslušnými overovacími známkami.
  • Z Putinovho drážďanského pôsobenia nebolo známe, že preukážku Stasi mal.
  • Kremeľ pripustil, že preukaz môže byť pravý.
Vladimir Putin
Zdroj: Reuters

V archíve niekdajšej východonemeckej tajnej polície Stasi bol nájdený identifikačný preukaz tejto neslávne známej organizácie na meno terajšieho ruského prezidenta Vladimira Putina.

Dnes o tom informoval denník Bild, ktorý snímku preukazu s Putinovou fotografiou zverejnil. Putin v Nemeckej demokratickej republike (NDR) v 80. rokoch pôsobil ako agent sovietskej tajnej služby KGB.

Preukaz Stasi bol vydaný na meno major Vladimir Putin a jeho platnosť do konca roku 1989 bola potvrdená príslušnými overovacími známkami. Bild uviedol, že doklad bol objavený v materiáloch drážďanskej pobočky Stasi označených ako Káder a školenia.

Šéf drážďanskej pobočky úradu pre dokumentáciu činnosti Stasi (BStU) Konrad Felber denníku povedal, že z Putinovho drážďanského pôsobenia nebolo známe, že preukážku Stasi mal.

Doklad mu okrem iného umožňoval voľný vstup do úradovní Stasi a zjednodušoval prípadné regrutovanie agentov, lebo nemusel nikomu vysvetľovať, že pracuje pre KGB. Práve získavanie agentov bolo podľa odborníkov hlavnou úlohou Putina v drážďanskej pobočke KGB.

Kremeľ pripustil, že preukaz môže byť pravý. "V tej dobe, keď existoval Sovietsky zväz, boli KGB a Stasi partnerskými službami, a pravdepodobne preto nemožno vylúčiť tiež vydanie legitimácie," povedal novinárom prezidentov hovorca Dmitrij Peskov.

O Putinovi je z jeho nemeckej misie známe, že vo februári 1988 dostal od šéfa Stasi Ericha Mielkeho bronzovú medailu Národnej ľudovej armády.

Podľa vtedajšieho výnosu bolo vyznamenanie prejavom uznania a ocenenia Putinovej "služby v boji za mier, na obranu socialistickej vlasti a proletárskeho internacionalizmu v rokoch bratskej spolupráce medzi tajnou službou NDR a sovietskou bezpečnosťou proti spoločnému nepriateľovi".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.