emmanuel macronReuters
StoryEditor

Macron podporil plán Európskej komisie na zaradenie jadra medzi zelené investície

11.01.2022, 15:44
Autor:
ČTKČTK
Zopakoval, že jadro a zemný plyn podľa neho patria medzi zelené investície.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes uviedol, že návrh Európskej komisie na takzvanú taxonómiu, teda systém podpory ekologických investícií, je dobrý.

Zopakoval, že jadro a zemný plyn podľa neho patria medzi zelené investície. Francúzsko sa na začiatku januára ujalo predsedníctva Európskej únie.

Na zaradenie jadra a zemného plynu na zoznam zelených investícií dlhodobo vyzývalo napríklad aj Slovensko alebo Česko, ktoré v polovici roka v Európskej únii predsednícku úlohu od Paríža prevezme.

Zástancom jadra je aj Francúzsko. Takzvanú taxonómiu odmietajú odporcovia oboch technológií, napríklad Rakúsko či Nemecko, kritické je aj Španielsko. Kvôli niektorým podmienkam však nabádajú k opatrnosti aj stúpenci jadrovej energie.

​Európska komisia plánuje dať investorom návod, do ktorých technológií sa oplatí vložiť peniaze. Činitelia komisie tvrdia, že nárok na označenie za udržateľnú investíciu budú mať len projekty spĺňajúce veľmi prísne kritériá.

Plán počíta napríklad s tým, že do roku 2050 budú musieť mať jadrové elektrárne pre svoj odpad hlbinné úložiská, ktoré zatiaľ neexistujú.

Možná podpora sa bude týkať iba tých projektov, ktoré nahradia výrobu energie alebo tepla z uhlia či ďalších menej čistých zdrojov.

Únijná exekutíva predpokladá, že investície budú do jadra smerovať najmenej nasledujúcich dvadsať rokov a do zemného plynu desať rokov.

21. máj 2022 00:47