Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.12.2018, 16:25

Putin je proti zákazu rapových koncertov, hoci rapu dominujú drogy, čo je cesta k degradácii národa

Ruský prezident reagoval na nedávne prípady, keď úrady viacerých ruských miest v uplynulých týždňoch zrušili vystúpenia najmenej 12 raperov.

Putin je proti zákazu rapových koncertov, hoci rapu dominujú drogy, čo je cesta k degradácii národa
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu vyzval vyhýbať sa krajnostiam so zákazmi v kultúre vrátane rapu, ktorý je u časti mladej generácie v Rusku mimoriadne populárny. Upozornil, že zákazy takýchto koncertov môžu mať opačný efekt a viesť k zvýšeniu popularity perzekvovaných umelcov. Informovala o tom agentúra TASS.

Putin reagoval na nedávne prípady, keď úrady viacerých ruských miest v uplynulých týždňoch zrušili vystúpenia najmenej 12 raperov. Ich organizátori pred tým dostali od úradov daných miest upozornenie, že hudba týchto raperov "propaguje nesprávne hodnoty". Najmenej traja hudobníci boli zadržaní. V Rusku táto situácia vyvoláva obavy z návratu cenzúry v umení ako za sovietskych čias.

Ombudsmanka pre práva detí Anna Kuznecovová na sobotňajšom rokovaní v Kremli vyhlásila, že nie je nutné rušiť rapové koncerty. Uviedla, že v Rusku "netreba vytvárať nové zákazy a bariéry, ale treba deti a mládež zaujať".

Putin v diskusii so svojimi poradcami pre oblasť kultúry vyzval na opatrnosť so zákazmi alebo ich úplným odstránením v oblasti kultúry, čo sa týka aj rapu.

Zdôraznil, že ak popularitu podobnej hudby ako rap nie je možné zastaviť, "treba viesť a usmerňovať", pričom spôsob, akým k tomu dôjde, musia zvoliť príslušní pracovníci rezortu kultúry.

Pripomenul, že "aj valčík bol voľakedy neslušným tancom a potom sa stal klasikou".

Ruský prezident zopakoval výrok jedného z prítomných kritikov rapu, že "rap a podobná pop-kultúra stojí na troch pilieroch: sex, drogy a protesty". Uviedol, že jeho osobne obzvlášť znepokojuje najmä fakt, že v rape dominuje téma drog, čo je podľa jeho názoru "cesta k degradácii národa" a "to je neprípustné".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.