Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2018, 15:45

Mayová odsúdila hlasy volajúce po ďalšom referende o Brexite: Je to urážka ľudí, ktorým ste slúžili

Britská premiérka zdôraznila, že poslanci sa nemôžu vzdať svojej zodpovednosti za dokončenie brexitu tým, že usporiadajú nové hlasovanie.

Mayová odsúdila hlasy volajúce po ďalšom referende o Brexite: Je to urážka ľudí, ktorým ste slúžili
Zdroj: TASR

Britská premiérka Theresa Mayová odsúdila hlasy volajúce po ďalšom referende o zotrvaní Británie v Európskej únii. Reagovala tak na slová bývalého predsedu vlády Tonyho Blaira, podľa ktorého by mohli poslanci druhé hlasovanie podporiť v prípade, že "žiadna z ďalších možností nebude fungovať".

"Urážka úradu"

Mayová podľa portálu BBC označila Blairov komentár za "urážku úradu, ktorý kedysi zastával, a ľudu, ktorému slúžil".

Zdôraznila zároveň, že poslanci sa nemôžu vzdať svojej zodpovednosti za dokončenie brexitu tým, že usporiadajú nové hlasovanie.

Kabinet Mayovej tento týždeň v očakávaní fiaska na poslednú chvíľu odložil hlasovanie Dolnej snemovne o brexitovej dohode. Mayová v tejto súvislosti uznala, že dokument by skeptickým parlamentom neprešiel.

Dohoda o brexite je mŕtva

Hlavným sporným bodom je takzvaná írska poistka, ktorej zmyslom je zachovanie hladkého colného režimu na hranici medzi Írskom a britským Severným Írskom. Jej kritici tvrdia, že by toto záložné riešenie pripútalo Británii k EÚ na neobmedzene dlhú dobu.

Podľa niektorých britských médií dohodu o brexite považuje väčšina britskej vlády za mŕtvu a otvorene diskutujú o ďalších možnostiach, vrátane nového referenda.

Šéf úradu britskej vlády a de facto zástupca premiérky David Lidington sa tento týždeň podľa BBC zišiel so zhruba desiatkou predstaviteľov opozičnej Labouristickej strany, ktorí volajú po ďalšom verejnom hlasovaní. Zdroje z jeho okolia ale tvrdia, že on nové referendum nepodporí.

O odchode Británie z EÚ rozhodli voliči v júni 2016. Odporcovia členstvo v únii zvíťazili pomerom 51,9 ku 48,1 percenta pri volebnej účasti 72,2 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.