Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2018, 17:16

Putin o ukrajinských námorníkoch: Ich osud bude závisieť od výsledkov vyšetrovania

Ruský prezident sa na tlačovej konferencii vyjadril aj k správam o prípadnej výmene ukrajinských námorníkov.

Putin o ukrajinských námorníkoch: Ich osud bude závisieť od výsledkov vyšetrovania
Zdroj: TASR/Alexander Zemlianichenko

O osude ukrajinských námorníkov zadržaných Ruskom po incidente v Azovskom mori sa bude rozhodovať podľa výsledkov vyšetrovania. Na svojej výročnej tlačovej konferencii v Moskve to vo štvrtok vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zdôraznil, že posledné slovo v tejto veci bude mať súd.

Ruský prezident sa na tlačovej konferencii vyjadril aj k správam o prípadnej výmene ukrajinských námorníkov. Potvrdil, že ukrajinský podnikateľ a líder strany Ukrajinská voľba Viktor Medvedčuk túto otázku viackrát nastolil - nedávno aj osobne počas návštevy v Moskve -, pričom sa tak stalo na pokyn ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Putin však zopakoval, že až "po vyšetrovaní bude jasné, čo s tým (prípadom) bude ďalej".

Agentúra AP v tejto súvislosti citovala Putinov výrok, že Ukrajinci dokonca pri plánovaní "provokácie" v Azovskom mori rátali s tým, že niekto bude zabitý.
"Vidím veľkú nespokojnosť v (ukrajinských) vládnych kruhoch, že nikto nezomrel," poznamenal Putin.

Sú vo vyšetrovacej väzbe

Pri incidente v Kerčskom prielive boli zranení najmenej traja ukrajinskí námorníci. Momentálne sú všetci vo vyšetrovacej väzbe v Moskve.
Pokiaľ ide o zmluvy ohľadom využívania Kerčského prielivu, Rusko je podľa Putina pripravené "rešpektovať dohody uzavreté s Ukrajinou ohľadom plavby v Azovskom mori, nepodnikať nijaké jednostranné kroky a nebrániť plavbe ukrajinských lodí".

Rusko nebráni plavbe lodí cez Kerčský prieplav, vrátane ukrajinských vojenských plavidiel, povedal Putin. Poznamenal však, že je preňho ťažké predstaviť si, že "sa budú často plaviť sem a tam".

Vysvetlil, že hlavný problém spočíva v tom, že plavebná dráha Kerčského prielivu je úzka a plytká a práve kvôli tomu musia lode čakať na povolenie na plavbu. Vylúčil, že by tento problém súvisel s výstavbou mosta ponad prieliv či inými krokmi Ruska.

Putin je toho názoru, že provokáciou s ukrajinskými loďami, ktorá sa v Kerčskom prielive odohrala 25. novembra, sa ukrajinský prezident Petro Porošenko snažil dosiahnuť zvýšenie svojej popularity pred voľbami hlavy štátu, ktoré sa na Ukrajine budú konať v marci 2019.

Situácia na Ukrajine

Putin sa vyjadril aj k situácii v Donbase, keď vyhlásil, že pokusy riešiť tamojšie politické problémy silou sú odsúdené na neúspech. Vyhlásil tiež, že Rusko týmto územiam poskytovalo a bude poskytovať aj naďalej humanitárnu pomoc.

Ruský prezident na tlačovej konferencii avizoval, že začiatkom roku 2019 budú prijaté zmeny a dodatky k zákonu, ktoré Ukrajincom uľahčia získanie ruského občianstva, informovala agentúra Ukrinform.

Zjednodušenie procedúry udeľovania ruského občianstva Ukrajincom podľa Putina svedčí o tom, že Rusko neakceptuje politiku rozoštvávania ruského a ukrajinského národa.

Podľa agentúry TASS Putin poznamenal, že Ukrajina zostáva dôležitým obchodným a ekonomických partnerom Ruska, a to bez ohľadu na rôzne kroky vlády v Kyjeve.

Pokiaľ ide o situáciu v pravoslávnej cirkvi na Ukrajine, Putin vyhlásil, že tamojšia vláda sa priamo mieša do cirkevného života. Podľa Putina je to stav, k akému nedochádzalo celé desaťročia od rozpadu Sovietskeho zväzu. Vyjadril tiež obavy z prerozdeľovania cirkevných majetkov, ktoré by v dôsledku zasahovania štátnych orgánov mohlo "nadobudnúť krvavý charakter".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.