Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2018, 17:08

Kimova Kórea čelí gigantickej žalobe. Rodičia umučeného študenta chcú trojnásobok HDP krajiny

Dvadsaťdvaročný študent Warmbier strávil v severokórejskom väzení 17 mesiacov, zatkli ho pre krádež propagačného plagátu.

Kimova Kórea čelí gigantickej žalobe. Rodičia umučeného študenta chcú trojnásobok HDP krajiny
Zdroj: Reuters

Rodina amerického študenta Otta Warmbiera, ktorý bol v KĽDR zatknutý za krádež propagačného plagátu a po prepustení zomrel v USA, žiada po Severnej Kórei kompenzáciu vo výške takmer trojnásobku hrubého domáceho produktu KĽDR. Oznámila to dnes americká televízia NBC.

Dvadsaťdvaročný študent Warmbier strávil v severokórejskom väzení 17 mesiacov, než bol v zúboženom stave a s poškodeným mozgom dopravený do USA, kde po niekoľkých dňoch vlani v lete zomrel. Podľa jeho rodičov bol mučený, čo Pchjongjang popiera.

Pozostalí po mŕtvom žiadajú po Severnej Kórei kompenzáciu vo výške presahujúcej miliardu dolárov, oznámila NBC.

Fred a Cindy Warmbierovci, študentovi rodičia, zažalovali Pchjongjang na súde vo Washingtone. Ďalších 46 miliónov žiadajú ako náhradu za psychickú ujmu, ktorú im synovo utrpenie spôsobilo.

Celková suma zodpovedá takmer trojnásobnému objemu hrubého domáceho produktu, ktorý KĽDR zaznamenala v roku 2015. Suma má podľa žalobcov zabezpečiť, že si Pchjongjang uvedomí a v budúcnosti zmení protiprávnosť svojho správania, uviedla NBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.