Severokórejský vodca Kim Čong-un osobne dohliadal na utorkový test, pri ktorom KĽDR úspešne odpálila hypersonickú strelu, ktorá zasiahla cieľ vo vzdialenosti tisíc kilometrov.
Uviedli to dnes severokórejské štátne médiá. Kim podľa nich vyhlásil, že novo vyskúšaná strela významne posilní "odstrašovacie prostriedky" KĽDR.
Je to prvýkrát za takmer dva roky, čo bol počas raketového testu Kim oficiálne osobne prítomný, napísala agentúra AP.
Osobne pri odpálení rakety
"Jeho prítomnosť ukazuje, že Severná Kórea venuje tomuto zbrojnému programu mimoriadnu pozornosť," napísal na twitteri spolupracovník americkej Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier Ankit Panda.
Na rozdiel od iných raketových testov z poslednej doby severokórejský denník Rodong sinmun zverejnil fotografiu Kima sledujúceho odpálenie na svojej titulnej strane.
"Hoci Kim zrejme neoficiálne osobne sledoval aj iné skúšky, jeho film na prvej strane denníka Rodong sinmun je veľmi významný. Znamená to, že Kimovi nevadí, že je osobne spájaný s testami nových zbrojných technológií. A nestará sa o to, ako sa na to pozerajú Spojené štáty," uviedol Chad O'Carroll z organizácie Kórea Risk Group monitorujúci dianie v KĽDR.
Americká, juhokórejská a japonská armáda v utorok oznámili, že Severná Kórea pokusne odpálila cez svoje východné pobrežie pravdepodobne balistickú raketu, ktorá doletela do vzdialenosti asi 700 kilometrov. Bol to druhý taký test KĽDR počas necelého týždňa.
Podľa severokórejskej oficiálnej tlačovej agentúry KCNA išlo o hypersonický klzák, ktorý po oddelení od nosnej rakety uletel 600 kilometrov, potom 240 kilometrov manévroval a nakoniec zasiahol cieľ na mori vo vzdialenosti tisíc kilometrov.
Strategická zbraň
Na snímkach zverejnených agentúrou KCNA je vidieť, ako Kim sleduje štart rakety z malej kabíny, spoločne s ďalšími vysokými činiteľmi, vrátane jeho sestry Kim Jo-čong.
Kim podľa KCNA pochválil vojenských vedcov a predstaviteľov podieľajúcich sa na vývoji hypersonického raketového systému, ktorý označil za najdôležitejšiu súčasť nového päťročného plánu oznámeného začiatkom roku 2021.
Agentúra AP uviedla, že KĽDR novú raketu radí medzi "strategické zbrane", čo naznačuje, že systém je vyvíjaný, aby niesol jadrové hlavice.
"Severná Kórea je podľa všetkého presvedčená, že hypersonické zbrane sú prelomovou technológiou a zaistia jej vstup do jadrového klubu v čase, keď sa v ich vývoji predbiehajú USA, Rusko a Čína," vyhlásila podľa AP analytička Duyeon Kim z washingtonského Strediska pre novú americkú bezpečnosť.
Hypersonické zbrane sa pohybujú najmenej päťkrát väčšou rýchlosťou ako zvuk a sú vďaka rýchlosti a manipulovateľnosti ťažšie sledovateľné a zachytiteľné.
Experti sa domnievajú, že KĽDR musí vykonať viac úspešných testov hypersonických striel s väčším dosahom, aby získala dôveryhodný hypersonický zbrojný systém. To jej podľa nich potrvá roky, píše agentúra AP.