Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2019, 08:26

Hackeri ukradli a zverejnili dokumenty stoviek nemeckých poslancov

Útokom sú postihnutí poslanci všetkých parlamentných strán s výnimkou protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko.

Hackeri ukradli a zverejnili dokumenty stoviek nemeckých poslancov
Zdroj: Reuters

Neznámi hackeri ukradli dáta stoviek poslancov nemeckého Spolkového snemu a množstvo ich dokumentov s adresami, číslami kreditných kariet a ďalšími osobnými dátami zverejnili na internete.

Informovala o tom dnes nemecká rozhlasová stanica RBB. Podľa nej sú útokom postihnutí poslanci všetkých parlamentných strán s výnimkou protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AFD).

Na internete sa podľa RBB objavilo okrem iného mnoho interných straníckych dokumentov, napríklad zoznamy členov jednotlivých strán a ich adries. V textoch možno nájsť citlivé osobné údaje, na internete sa objavili tiež obsahy súkromných chatov poslancov s ich rodinnými príslušníkmi, listy, účty či kópie občianskych preukazov nemeckých zákonodarcov.

Kto je za masívny únik informácií zodpovedný, nie je podľa stanice RBB zatiaľ jasné, rovnako ako to, čo bolo cieľom ich zverejnenia.

Nie je tiež jasné, či je v tom, aké dokumenty boli zverejnené, nejaký systém. Zdá sa ale, že boli zverejnené všetky dáta, ku ktorým sa hackeri dostali, uviedla RBB. Podľa nej sa na internete objavili aj dokumenty niekoľko rokov staré.

Odkazy na stránky, na ktorých boli ukradnuté informácie zverejnené, hackeri rozšírili pomocou sociálnej siete twitter. Podľa RBB boli tieto odkazy zverejnené už pred Vianocami a to vo forme akéhosi adventného kalendára, pozornosť vyvolali ale až tento štvrtok večer.

Twitterový účet, ktorý dáta zverejnil, sa podľa RBB sám označuje za satiru, umenie a bezpečnostný výskum. Osobné údaje viac či menej známych osobností sa na tomto účte objavujú už od leta 2017.

Jasné zatiaľ nie je, odkiaľ ukradnuté dáta pochádzajú. Podľa RBB množstvo zverejnených dokumentov dáva tušiť, že nie sú z jedného zdroja. Postihnutí boli hackerským útokom poslanci piatich parlamentných frakcií: CDU / CSU, SPD, Zelených, Ľavice a FDP. Dokumenty poslancov AFD sa na internete podľa RBB neobjavili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.