Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2019, 15:24

Z prvých protestov francúzskych žltých viest v roku 2019 hlásili nízku účasť

Polícia použila v mestách Beauvais a Montpellier slzotvorný plyn.

Z prvých protestov francúzskych žltých viest v roku 2019 hlásili nízku účasť
Zdroj: Reuters

Podporovatelia protestného hnutia tzv. žltých viest vyšli v sobotu do ulíc po celom Francúzsku, ale účasť bola oveľa nižšia, než počty demonštrantov na zhromaždeniach vlani v novembri a decembri. O tomto odhade informovala tlačová agentúra DPA.

Protestujúci v Paríži sa stretli na ulici Champs-Élysées - v dejisku zrážok s políciou počas predchádzajúcich víkendov - potom sa pohli smerom k historickej budove Parížskej burzy.

Krátko po poludní sa tam už zišli stovky protestujúcich, atmosféra bola búrlivá, ale nenásilná.

Verejnoprávna stanica FranceInfo hlásila v ostatných malých a veľkých francúzskych mestách účasť na zhromaždeniach od niekoľko desiatok po vyše 1200 ľudí. Polícia použila v mestách Beauvais a Montpellier slzotvorný plyn.

Zatiaľ nie sú dostupné oficiálne odhady počtov protestujúcich.

Pomerne nízka účasť demonštrantov naznačuje, že hnutie sa dáva po Vianociach a sviatočnom období znovu do pohybu len s ťažkosťami. Toto hnutie totiž do veľkej miery nemá vedenie a jeho bašty sú prevažne v menších mestách a vo vidieckych oblastiach.

Počas prvého víkendu protestov žltých viest, v polovici novembra, vyšlo do ulíc vyše 280-tisíc demonštrantov. Vtedy zablokovali cesty po celom Francúzsku, aby tak vyjadrili svoj nesúhlas s plánovaným zvyšovaním cien pohonných látok.

Na následných víkendových protestoch sa odohrali násilné zrážky medzi políciou a protestujúcimi v Paríži i ďalších mestách, preto došlo k zatknutiu stoviek ľudí a k mnohým zraneniam.

Vláda nakoniec ustúpila a ceny paliva nezvýšila, ale protestujúci vyjadrili ďalšie požiadavky, vrátane rozsiahleho znižovania daní, zvyšovania miezd a zavedenia mechanizmu pre občanov žiadajúcich referendá o závažných témach.

Prezident Emmanuel Macron v polovici decembra zareagoval nákladným balíkom daňových úľav a mzdových príplatkov, zameraným prevažne na dôchodcov a pracujúcich ľudí s nižšími platmi. Takisto sľúbil veľké celonárodné diskusie a konzultácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.