Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2019, 22:19

V Belehrade vyšlo proti prezidentovi do ulíc 15-tisíc Srbov

Z ampliónov sa ozývali nahrávky nesplnených prísľubov prezidenta, sprevádzané zvukom tisícov píšťaliek a vuvuzel.

V Belehrade vyšlo proti prezidentovi do ulíc 15-tisíc Srbov
Zdroj: Reuters

Tisíce ľudí vyšli v sobotu už piaty týždeň po sebe do ulíc srbskej metropoly Belehrad, aby protestovali proti prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi, ktorého obviňujú z nedemokratických metód vládnutia. Informovala o tom agentúra DPA.

Centrom mesta pochodovalo približne 15-tisíc ľudí, ktorí sa zastavili pred sídlom verejnoprávnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti RTS. Z ampliónov sa ozývali nahrávky nesplnených prísľubov prezidenta, sprevádzané zvukom tisícov píšťaliek a vuvuzel. Jedna skupina protestujúcich roztiahla transparent vyhlasujúci: "Začalo sa to."

Pokračujúca séria protestov sa začala po tom, ako opozičného politika Borka Stefanoviča v novembri zbili násilníci pred politickým mítingom v meste Kruševac. Opozícia pripisuje vinu za udalosť spoločenskej atmosfére zastrašovania a násilia, ktorú podľa nej vyvoláva vládna koalícia vedená Vučičovou stranou.

Vučič vyhlásil, že neustúpi ani jedinej požiadavke, "ani ak by vás bolo päť miliónov". Organizátorov to podnietilo k tomu, že za nové heslo protestov si vybrali "Jeden z piatich miliónov".

Protestné hnutie, ktoré nemá priame politické väzby, podporuje ho však opozícia, sa medzičasom rozšírilo o kritiku korupcie a potláčania slobody médií.

Vučič má oficiálne obmedzené právomoci, v skutočnosti však práve on vedie vládu aj po tom, ako sa v roku 2017 stal prezidentom po tom, ako pôsobil na premiérskom poste. Jeho Srbská pokroková strana zvíťazila v troch voľbách od roku 2012. Opozícia je medzičasom oslabená vnútornou rivalitou, korupčnými škandálmi i malým priestorom v štátnych a provládnych médiách, približuje DPA.

Bývalý srbský ultranacionalista Vučič dnes deklaruje, že chce reformovať Srbsko a priviesť ho do Európskej únie. Obvinenia opozície z obmedzovania demokratických slobôd odmieta.

Európsky parlament vo svojej nedávnej správe venovanej Srbsku dôrazne vyzval Belehrad, aby zlepšil situáciu v oblasti slobody prejavu a slobody médií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.