Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.01.2019, 12:31 Aktualizované dňa 06.01.2019 o 14:09

Pri zosuve pôdy v Afganistane zahynulo najmenej 30 baníkov

Podľa hovorcu guvernéra okresu, kde sa nehoda stala, ide o baňu bez akýchkoľvek bezpečnostných štandardov.

Pri zosuve pôdy v Afganistane zahynulo najmenej 30 baníkov
Zdroj: Reuters

Najmenej 30 baníkov dnes zahynulo pri zosuve pôdy v bani na zlato v provincii Badachšán na severe Afganistanu.

Pri nešťastí bolo ďalších sedem baníkov zranených, spresnil provinčný policajný hovorca Sanaulláh Ruhání podľa agentúry Reuters. Jeho prvé informácie pritom uvádzali 20 zranených.

Nemenovaný člen provinčnej rady povedal agentúre DPA, že zranených je najmenej 12. Mnoho ďalších baníkov je však podľa neho ešte uväznených pod zemou.

Podľa hovorcu guvernéra okresu, kde sa nehoda stala, ide o baňu bez akýchkoľvek bezpečnostných štandardov, v podstate tunel, ktorý dedinčania vykopali do hĺbky 60 metrov.

"Použili rýpadlo, aby vyhĺbili veľkú jamu v riečnom dne, a pri tom sa to všetko zrútilo na desiatky mužov. Dedinčania to tak robia už celé desaťročia, bez akejkoľvek vládnej kontroly," povedal AFP. "Vyslali sme tam záchranárov, ale dedinčania už začali vyslobodzovať telá," dodal.

Ilegálne ťažba surovín je v Afganistane veľkým problémom, pripomenula DPA. Prospech z nej majú povstalci a obchodníci so surovinami.

Afganská vláda má v dôsledku dlhoročných ozbrojených konfliktov s radikálne islamistickým hnutím Taliban pod kontrolou len časti krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.