Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 09:34 Aktualizované dňa 07.01.2019 o 12:04

V africkom Gabone, ktorý žije z ropy, sa skupina vojakov pokúsila o štátny prevrat

Armáda chce zosadiť prezidenta, ktorého rodina krajinu riadi 50 rokov.

V africkom Gabone, ktorý žije z ropy, sa skupina vojakov pokúsila o štátny prevrat
Zdroj: Reuters

Po pondelňajšom pokuse o vojenský štátny prevrat v Gabone tamojšia vláda vyhlásila, že má situáciu v krajine pod kontrolou.

"Vrátil sa pokoj, situácia je pod kontrolou," uviedol pre agentúru AFP hovorca gabonskej vlády Guy-Bertrand Mapangou.

Armáda oznámila štátny prevrat v rádiu: 

Vyhlásenie gabonskej vlády prišlo len niekoľko hodín po tom, čo príslušníci ozbrojených síl vtrhli do budovy štátneho rozhlasu v Libreville a v živom vysielaní vyzývali ľudí, aby "povstali".

Podľa Mapangoua "štyria z piatich vojakov", ktorí sú za prepadnutie rozhlasu zodpovední, "boli už zadržaní a piaty je na úteku".

Televízia BBC na svojej webovej stránke predtým informovala, že gabonskí vojaci obsadili štátny rozhlas a jeho prostredníctvom oznámili, že armáda uchopila moc v krajine, "aby obnovila demokraciu".

V uliciach metropoly Libreville bolo údajne vidno tanky a obrnené transportéry, blokujúce aj vstup do budovy štátnej televízie. V jej okolí sa údajne ozývala streľba z ručných zbraní.

Gabonský prezident Ali Bongo Ondimba
Zdroj: Reuters

Podľa AFP bol vojenský prevrat pokusom o ukončenie vlády prezidenta Aliho Bonga Ondimbu, ktorý stojí na čele Gabonu od roku 2009, keď zvíťazil v prezidentských voľbách a ujal sa vlády po svojom otcovi Omarovi Bongovi. Ten v tejto na ropu bohatej krajine vládol od roku 1967.

Gabonský prezident Ali Bongo Ondimba utrpel v októbri mozgovú príhodu a podstúpil liečbu v Maroku. V novoročnom posolstve sa pokúsil ukončiť špekulácie o svojom zdravotnom stave a povedal, že sa cíti dobre. Predstavitelia ozbrojených síl označili jeho posolstvo za "bezohľadný pokus udržať sa pri moci".

Takmer polovicu príjmov a takisto aj hrubého domáceho produktu Gabonu tvorí ropa. V poslednom období však produkcia klesá a očakáva sa, že zdroje čierneho zlata budú vyčerpané už o niekoľko rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.