Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2019, 18:30

Svetová demokracia je v kríze. Čo pomohlo a uškodilo Slovensku?

  • V roku 2017 čelila demokracia najväčšej kríze za posledné desaťročia.
  • Slobodné a spravodlivé voľby, práva menšín, sloboda médií a právny štát čelili naprieč kontinentmi útokom.
  • Konštatuje to vo výročnom rebríčku Sloboda vo svete organizácia Freedom House.
Svetová demokracia je v kríze. Čo pomohlo a uškodilo Slovensku?
Zdroj: Reuters

Úroveň politických práv a občianskych slobôd poklesla v sedemdesiat jeden krajinách, pričom len v tridsiatich piatich zaznamenali nárast. Rok 2017 sa tak stal dvanástim v rade s globálnym poklesom miery slobody na svete.

Spojené štáty ustupujú zo svojej pozície príkladného demokratického lídra, pokles tamojších politických práv a občianskych slobôd sa zrýchľuje.

Počas dvanásťročného obdobia, ktoré sa začalo v roku 2006, klesla miera slobody v 113 krajinách sveta, zlepšenie situácie nastalo len v šesťdesiatich dvoch, konštatuje aktuálna štúdia.

Slovensko s rovnakým počtom bodov

Pozícia Slovenska v rebríčku je posledné roky stabilná, v aktuálnej správe hodnotiacej vývoj v roku 2017 získalo 89 zo sto bodov, skóre sa teda nezmenilo. 

Organizácia Freedom House si všimla zmenu ústavy, ktorou boli zrušené kontroverzné Mečiarove amnestie z roku 1998. Tá umožnila otvoriť vyšetrovanie štátom riadeného únosu Michala Kováča ml., syna vtedajšieho prezidenta a následnú vraždu Róberta Remiáša.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.