Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2019, 19:43

"Nechal Blízky východ napospas." Americký šéf diplomacie ostro kritizoval Obamu

S poukazom na Obamovu politiku Mike Pompeo povedal, že tam, kde "USA odídu, nastane chaos".

"Nechal Blízky východ napospas." Americký šéf diplomacie ostro kritizoval Obamu
Zdroj: Reuters

Americký minister zahraničia Mike Pompeo v dnešnom prejave v Káhire obvinil bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu z nepochopenia situácie na Blízkom východe a z neschopnosti náležite zasiahnuť proti takzvanému Islamskému štátu (IS).

Obama podľa Pompea nechal Blízky východ napospas. Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarifa si z Pompeovho príhovoru urobil na twitteri srandu.

S poukazom na Obamovu politiku Pompeo povedal, že tam, kde "USA odídu, nastane chaos". Zafar napísal, že je to práve naopak. "Kedykoľvek a kdekoľvek USA intervenujú, nastane zmätok, represie a odpor," napísal vo svojom tweetu.

Agentúra Reuters uviedla, že Pompeov dnešný výrok vyvolal pozornosť v USA aj v zahraničí, pretože prezident Donald Trump práve nedávno vyvolal nejasnosti ohlásením o stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie.

Pompeo hovoril na Americkej univerzite v Káhire, teda na tom istom mieste, z ktorého Obama v prvom roku svojho prvého mandátu v roku 2009 ponúkol moslimským krajinám začatie nových vzťahov s USA. Pompeo nepoužil Obamovo meno, hovoril o ňom ako "o inom Američanovi", ktorý predniesol v Káhire prejav.

Minister Pompeo je v týchto dňoch na ceste po krajinách Blízkeho východu a snaží sa na nej vysvetliť Trumpovu stratégiu po ohlásenom stiahnutí vojsk zo Sýrie. Tento plán zaskočil aj mnohých amerických politikov a minister obrany James Mattis kvôli nemu rezignoval.

Pompeo sa snaží spojencov uistiť, že Spojené štáty neustupujú od úmyslu skoncovať s hrozbou, ktorú predstavujú bojovníci takzvaného Islamského štátu. Trump však svoje rozhodnutie zdôvodňoval tým, že táto organizácia je už v Sýrii porazená.

Pompeo má za sebou rokovania v Jordánsku a v Iraku, z Egypta potom odíde do oblasti Perzského zálivu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.