Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2019, 18:45

Daj sem poznámky a mlč. Trump mal utajovať detaily rozhovoru s Putinom

Trump podozrenia odmieta.

Daj sem poznámky a mlč. Trump mal utajovať detaily rozhovoru s Putinom
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump skrýval podrobnosti o rokovaniach so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Podľa amerického denníka The Washington Post vzal Trump po summite G20 tiež poznámky svojho tlmočníka, ktorému nakázal, aby o rokovaní s nikým nehovoril. Trump to odmieta.

Prvého rokovania medzi Trumpom a Putinom, ktoré sa konalo na pozadí summitu G20 v Hamburgu, sa zúčastnil aj vtedajší americký minister zahraničia Rex Tillerson.

Schôdzka trvala namiesto plánovaných 30 minút viac ako dve hodiny. O tom, že prezident zrejme odniesol tlmočníkove záznamy, sa poradcovia Bieleho domu dozvedeli potom, čo Tillerson svoje poznámky z rokovania odovzdal.

Bezprecedentná prax

Podrobnosti o rozhovoroch so šéfom Kremľa skrýval Trump aj pri ďalších príležitostiach. Podľa zdrojov denníka nemajú americkí činitelia záznamy o vyjednávaniach medzi Trumpom a Putinom v celkovo piatich lokalitách za posledné dva roky. Takáto prax je bezprecedentná, tvrdia niektorí odborníci.

Denník The New York Times medzitým v piatok informoval, že americké úrady začali v roku 2017 vyšetrovať, či prezident nepracuje v prospech Ruska a proti záujmom USA.

Trump to odmieta

Reagovali tak na prepustenie šéfa Federálneho úradu pre vyšetrovanie Jamesa Comeyho v čase, keď úrad vyšetroval možný kontakt Trumpovej volebnej kampane s Ruskom. Správou denníka sa teraz bude zaoberať aj právny výbor Snemovne reprezentantov.

Trump v rozhovore s televíznou stanicou Fox News správy o zadržiavaní informácií o svojom rokovaní s Putinom odmietol. Reportáž o údajnom vyšetrovaní jeho správania po prepustení Comeyho označil za "najviac urážlivú".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.