Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 13:59

V USA sa do lietadla dostal cestujúci so zbraňou. Na vine mohol byť shutdown

  • Cestujúci prešiel so zbraňou štandardným kontrolným stanovišťom.  
  • Incident prišiel v čase prebiehajúceho shutdownu v USA, kedy federálni zamestnanci pracujú bez vyplácania mzdy.
V USA sa do lietadla dostal cestujúci so zbraňou. Na vine mohol byť shutdown
Zdroj: Pixabay

Na medzinárodnom letisku v americkej Atlante nastúpil  3. januára do lietadla smerujúceho do Tokia cestujúci so zbraňou. Podľa Úradu pre bezpečnosť dopravy (TSA) prešiel cestujúci štandardným kontrolným stanovišťom.  

Na vine mohol byť shutdown

Incident prišiel v čase prebiehajúceho shutdownu v USA, kedy zamestnanci TSA pracujú bez vyplácania mzdy. Televízia CNN deň po incidente informovala, že stovky bezpečnostných pracovníkov na najväčších amerických letiskách oznámili zamestnávateľom svoju práceneschopnosť.  

TSA odmieta, že k bezpečnostnému zlyhaniu prispel shutdown. V deň incidentu bol podľa nich v práci štandardný počet zamestnancov. Úrad sa tiež bráni tým, že neplánovaná miera absencie v tom čase bola rovnaká ako pred rokom. 

Približne 51 000 pracovníkov Úradu pre bezpečnosť dopravy patrí medzi 800 000 federálnych zamestnancov, ktorým nie sú v dôsledku shutdownu vyplácané mzdy. 

Spor medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a demokraticky naladeným Kongresom o múr na južnej hranici Spojených štátov amerických, ktorý odštartoval 22. decembra, načal už svoj štvrtý týždeň. Federálna vláda sa tak ocitla v patovej situácii, ktorej riešenie je navyše v nedohľadne.

Dostali výplatné pásky, ale nie výplaty

Pre federálnych zamestnancov, ktorí v piatok dostali výplatné pásky, ale nie výplaty, je riešenie urgentné.

Snemovňa reprezentantov a Senát odhlasovali, že federálni zamestnanci dostanú svoje peniaze po opätovnom otvorení vlády, teda po skončení shutdownu.

Trump údajne uvažoval o vyhlásení núdzového stavu, aby mohol financovať múr na hranici s Mexikom bez peňazí schválených Kongresom. Od toho ho však odhovárajú aj mnohí republikáni a prezident vyzval Kongres, aby našiel iné riešenie.

V piatok nedostalo výplaty okolo 800 000 federálnych zamestnancov. Mnoho z nich dostalo prázdne výplatné pásky, ktoré často zverejňovali na sociálnych sieťach, keď sa snažia zvýšiť tlak na ukončenie shutdownu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.