Miroslav LajčákTASR
StoryEditor

Lajčák odcestoval na Ukrajinu. Stretne sa aj s Porošenkom

15.01.2019, 06:36
Autor:
TASRTASR
Lajčák spoločne s rezortným partnerom Pavlom Klimkinom a predstaviteľmi charkovskej administratívy otvorí honorárny konzulát Slovenska v Charkove.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák odcestoval v utorok na dvojdňovú návštevu Ukrajiny. V pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ide o jeho prvú cestu do konfliktných regiónov OBSE.

V prvý deň svojej cesty má šéf slovenskej diplomacie v Kyjeve na programe rokovania s vysokými politickými predstaviteľmi Ukrajiny vrátane ministra obrany Stepana Poltoraka, premiéra Volodymyra Hrojsmana a prezidenta Petra Porošenka.

Neskôr v utorok podvečer Lajčák odcestuje do Charkova, kde sa stretne s gubernátorkou Charkovskej oblasti Julijou Svitlyčnou.

Spoločne s rezortným partnerom Pavlom Klimkinom a predstaviteľmi charkovskej administratívy otvorí honorárny konzulát SR v Charkove.

V stredu (16.1.) minister Lajčák v sprievode pozorovateľov Osobitnej monitorovacej misie OBSE na Ukrajine (SMM) navštívi kontaktnú líniu v konfliktnej zóne v Luhanskej oblasti na východe krajiny a oboznámi sa s aktuálnou bezpečnostnou a humanitárnou situáciou a činnosťou misie.

Na kontrolnom stanovisku Stanica Luhanská podnikne návštevu stanu prvej pomoci projektu Línia života. V neďalekom meste Severodoneck sa stretne so svojím rezortným partnerom Klimkinom, ako aj s predstaviteľmi Luhanskej oblastnej administratívy.

Detskej klinike v Luhanskej oblastnej nemocnici, ktorá sa nachádza v meste Lisičansk v blízkosti línie konfliktu, potom minister Lajčák odovzdá humanitárnu pomoc zo Slovenska.

Jednou z priorít slovenského predsedníctva v OBSE počas roku 2019 je snaha o riešenie ukrajinského konfliktu a zmierňovanie jeho následkov na civilné obyvateľstvo. Slovenská diplomacia má taktiež ambíciu počas tohto roka dopomôcť k obnove politického dialógu medzi Ruskom a Ukrajinou.

01 - Modified: 2023-09-18 10:50:08 - Feat.: - Title: Na Slovensko pricestovala misia OBSE, posudzovať bude priebeh volieb 02 - Modified: 2023-09-04 13:12:33 - Feat.: - Title: Poľská vláda nemá námietky, aby OBSE monitorovala októbrové voľby 03 - Modified: 2023-05-11 11:00:21 - Feat.: - Title: V Bielorusku došlo po vypuknutí vojny na Ukrajine k novej vlne represií, upozorňuje európska organizácia 04 - Modified: 2023-03-30 17:54:01 - Feat.: - Title: Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe má mechanizmus, ktorý umožní vyšetrovať zločiny na Ukrajine 05 - Modified: 2023-03-06 20:18:50 - Feat.: - Title: Rusko neposlalo OBSE údaje o ozbrojených silách, vyhovára sa na Česko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. september 2023 16:36