Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2019, 07:36

Lajčák odcestoval na Ukrajinu. Stretne sa aj s Porošenkom

Lajčák spoločne s rezortným partnerom Pavlom Klimkinom a predstaviteľmi charkovskej administratívy otvorí honorárny konzulát Slovenska v Charkove.

Lajčák odcestoval na Ukrajinu. Stretne sa aj s Porošenkom
Zdroj: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák odcestoval v utorok na dvojdňovú návštevu Ukrajiny. V pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ide o jeho prvú cestu do konfliktných regiónov OBSE.

V prvý deň svojej cesty má šéf slovenskej diplomacie v Kyjeve na programe rokovania s vysokými politickými predstaviteľmi Ukrajiny vrátane ministra obrany Stepana Poltoraka, premiéra Volodymyra Hrojsmana a prezidenta Petra Porošenka.

Neskôr v utorok podvečer Lajčák odcestuje do Charkova, kde sa stretne s gubernátorkou Charkovskej oblasti Julijou Svitlyčnou.

Spoločne s rezortným partnerom Pavlom Klimkinom a predstaviteľmi charkovskej administratívy otvorí honorárny konzulát SR v Charkove.

V stredu (16.1.) minister Lajčák v sprievode pozorovateľov Osobitnej monitorovacej misie OBSE na Ukrajine (SMM) navštívi kontaktnú líniu v konfliktnej zóne v Luhanskej oblasti na východe krajiny a oboznámi sa s aktuálnou bezpečnostnou a humanitárnou situáciou a činnosťou misie.

Na kontrolnom stanovisku Stanica Luhanská podnikne návštevu stanu prvej pomoci projektu Línia života. V neďalekom meste Severodoneck sa stretne so svojím rezortným partnerom Klimkinom, ako aj s predstaviteľmi Luhanskej oblastnej administratívy.

Detskej klinike v Luhanskej oblastnej nemocnici, ktorá sa nachádza v meste Lisičansk v blízkosti línie konfliktu, potom minister Lajčák odovzdá humanitárnu pomoc zo Slovenska.

Jednou z priorít slovenského predsedníctva v OBSE počas roku 2019 je snaha o riešenie ukrajinského konfliktu a zmierňovanie jeho následkov na civilné obyvateľstvo. Slovenská diplomacia má taktiež ambíciu počas tohto roka dopomôcť k obnove politického dialógu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.