Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 08:37

El Chapo dal exprezidentovi Mexika obrí úplatok, tvrdí svedok na súde

Joaquínovi Guzmánovi hrozí doživotné väzenie, usvedčiť ho má dvanásť svedkov, väčšinou bývalých komplicov alebo konkurentov.

El Chapo dal exprezidentovi Mexika obrí úplatok, tvrdí svedok na súde
Zdroj: Reuters

Bývalý mexický prezident Enrique Peňa Nieto prijal úplatok vo výške 100 miliónov dolárov (87,5 milióna eur) od šéfa drogového kartelu Joaquína Guzmána, prezývaného El Chapo. Na súde v New Yorku, kde v novembri začal proces s Guzmánom, to v utorok uviedol jeden zo svedkov, ktorý sa označuje za niekdajšiu pravú ruku drogového bossa. Jeden z Guzmánových priateľov údajne obrí úplatok doručil v októbri 2012.

O úplatkoch pre Nieta aj jeho predchodcu hovoril už na úvod procesu Guzmánov advokát Jeffrey Lichtman, ktorý však za strojcu transakcií označil iného šéfa zločineckej organizácie Izmaela Zambadu zvaného "El Mayo". Nieto, ktorý viedol Mexiko medzi rokmi 2012 a 2018, aj jeho predchodca Felipe Calderón obvinenia vzápätí odmietli.

"Tvrdenie kolumbijského pašeráka drog v New Yorku sú nepravdivé, ohováračské a absurdné," napísal na sociálnu sieť twitter o novom obvinení niekdajší personálny šéf mexickej prezidentskej kancelárie Francisco Guzman. Dodal, že Nietova vláda "lokalizovala, zadržala a vydala" do Spojených štátov drogového bossa s prezývkou El Chapo.

Svedok Alex Cifuentes na federálnom súde v Brooklyne povedal, že exprezident Nieto si v prvej fáze žiadal úplatok 250 miliónov dolárov, nakoniec však súhlasil so 100 miliónmi. Suma bola podľa neho odovzdaná v októbri 2012 v hlavnom meste Mexika.

Podľa spravodajskej spoločnosti BBC je Cifuentes kolumbijským obchodníkom s drogami a americkí prokurátori uvádzajú, že pôsobil ako Guzmánov "tajomník" a dva roky sa s ním ukrýval v mexických horách. O úplatku pre bývalého prezidenta Mexika vraj v roku 2016 informoval americké úrady, pričom im tiež oznámil, že za platbou stál práve "El Chapo".

Šesťdesiatjedenročný Guzmán stál pred súdom v New Yorku prvýkrát v novembri po tom, čo bol do USA vydaný v roku 2017. Čelí obvineniam z pašovania kokaínu, heroínu a ďalších omamných látok ako šéf kartelu Sinaloa.

Ten bol podľa prokuratúry najväčším dodávateľom drog do USA. Mužovi s prezývkou El Chapo hrozí doživotné väzenie, usvedčiť ho má dvanásť svedkov, väčšinou bývalých komplicov alebo konkurentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.