Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 08:15 Aktualizované dňa 16.01.2019 o 11:26

Ohlasy svetových médií: Je to historická porážka a úplné poníženie premiérky Mayovej

  • Britské médiá reagujú zhodne tvrdo na včerajšie hlasovanie o brexitovej dohode a Theresu Mayovú vôbec nešetria.
  • Podobne štipľavo kritický je aj ostrovný bulvár, keď napríklad The Sun píše, že "brexitová dohoda Mayovej je mŕtva ako (vták, pozn. red.) dodo."
  • "Stokrát bola zrazená k zemi a stokrát zase vstala. A nikto pritom nevie, či ide o odvahu alebo o ľahkovážnosť," píše o Mayovej francúzsky denník Les Derniéres Nouvelles d'Alsace
Ohlasy svetových médií: Je to historická porážka a úplné poníženie premiérky Mayovej
Zdroj: Reuters

Za historickú porážku a úplné poníženie premiérky Theresy Mayovej označujú dnes zhodne britské médiá výsledok utorkového hlasovania, v ktorom poslanci Dolnej snemovne odmietli brexitovú dohodu, ktorú britská vláda vyrokovala s Bruselom a ktorá má upraviť podmienky britského odchodu z európskeho bloku. Podľa bulvárneho denníka The Sun je dohoda úplne mŕtva a podľa bulváru Daily Mail premiérka teraz bojuje o svoje prežitie.

"Mayová utrpela historickú porážku," napísal na titulnej stránke denník The Guardian. Tiež denník Financial Times upozorňuje, že porážka vlády v Dolnej snemovni bola najvýraznejšia "v modernej histórii". Dohoda o brexite bola zamietnutá rozdielom 230 hlasov, pričom doteraz najkrutejšiu porážku zažil v roku 1924 labouristický premiér Ramsay MacDonald, a to o 166 hlasov.

Na toto je treba zvláštny druh schopností

Za "úplné poníženie" britskej premiérky utorkové hlasovanie označil na titulnej strane denník The Daily Telegraph. "Je treba zvláštny druh schopností, aby ste proti sebe dokázali zjednotiť toľko ľudí," stojí v komentári týchto novín k výsledku kľúčového hlasovania. Tiež denník s názvom "i" označil výsledok utorkového hlasovania za "historické poníženie" a na titulnej strane zverejnil fotografiu premiérky Mayovej.

Titulok denníka The Times tiež hlása, že "Mayová utrpela historickú porážku". Denník Daily Express porážku označuje za "zdrvujúcu". Jeho titulke dominuje slovo "dismay", ktoré v angličtine značí hrôzu či des a zároveň obsahuje priezvisko predsedníčky britskej vlády.

Dohoda je mŕtva ako dodo

Ani britské bulvárne denníky nešetria kritikou na premiérkinu adresu. The Sun na titulnej stránke zverejnil fotomontáž, na ktorej je telo vtáka dronteho maurícijského známeho tiež ako dodo s hlavou britskej premiérky. "Brexitová dohoda Mayovej je mŕtva ako dodo," použil The Sun na opis situácie anglické príslovie, ktoré sa odvoláva na dávno vyhynutého vtáka.

Podľa ďalšieho britského bulvárneho denníka Daily Mail Mayová teraz "bojuje o život". "Žiadna dohoda, žiadna nádej, žiadne poňatie, žiadna dôvera," zhrnul lakonicky utorkový aj možný dnešný vývoj na britskej politickej scéne bulvár Daily Mirror. Rovnako ako ostatné denníky pripomína, že dnes večer sa bude na návrh labouristickej opozície hlasovať o nedôvere britskej vláde.

Neexistuje väčšina pre žiadnu z alternatív

"Theresa Mayová utrpela brutálnu porážku, jej plán ako presadiť želania občanov o brexite zlyhal," konštatuje nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Podobne to vidia aj ďalšie médiá. Portál verejnoprávnej televízie ARD píše o katastrofe pre Mayovú, ktorá nemá historickú obdobu, denník Die Welt zase o rozhodnej porážke.

"Niekedy, to bolo jasné, muselo dôjsť ku kolízii s realitou," myslí si web Spiegel Online, podľa ktorého však kvôli neskorému termínu hlasovania prakticky nezostáva čas, aby sa zabránilo nekontrolovateľnému vystúpeniu Británie z EÚ bez dohody. Lopta je teraz na strane Londýna. "Pretože kľúčový problém pretrváva: britská politika stále nie je pripravená prijať následky rozhodnutia o brexite, a preto ani nemôže vedieť, čo vlastne od EÚ chce," podotýka web. Chyby pritom Spiegel Online rovnako ako ďalšie médiá vidia na strane Mayovej, jej konzervatívcov, ale aj opozičných labouristov.

"Momentálne neexistuje, tak to aspoň vyzerá, parlamentná väčšina pre žiadnu z ešte možných alternatív. Ani pre druhé referendum, ani pre mäkké vystúpenie z EÚ so statusom podobným Nórsku. Tiež brexit bez dohody odmieta väčšina zákonodarcov," zhŕňa Zeit online.

"Je to tento radikálny nedostatok praktického rozumu, ktorý teraz charakterizuje britskú politiku," mieni Süddeutsche Zeitung. O tom, že sa zhoda na žiadnom z riešení ani v náznaku nerysuje, je presvedčený aj denník Die Welt, podľa ktorého Britániu čaká nestabilné obdobie. Zároveň však neočakáva neočakáva, že by Mayová neustála hlasovanie o nedôvere vláde, aj keď v minulosti by šéf vlády po tak jasnej porážke, ako bola tá utorková, okamžite odstúpil.

Dianie okolo brexitu je späť na nule

Späť na bode nula sa podľa švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung aj talianskych novín La Repubblica vrátilo dianie okolo odchodu Británie z Európskej únie. Podľa francúzskeho denníka Le Monde bol výsledok utorkového hlasovania o brexitovej dohode, ktorú Dolná snemovňa britského parlamentu odmietla, pre premiérku väčšou porážkou, než čakali aj tí najväčší pesimisti.

"Predtým šéfovia vlád odstupovali, keď prehrali dôležité hlasovanie aj pri nedôležitých porážkach. Mayová však dobrovoľne neodíde, a to z dvoch dôvodov. Po prvé by sa kríza sotva zmiernila, keby sa museli v najbližších týždňoch konať predčasné voľby. Po druhé schválil parlament v roku 2011 novelu zákona, ktorá počíta s pevným poslaneckým funkčným obdobím piatich rokov. Demokratická tradícia je tak v rozpore s literou zákona. To by mohlo viesť k ústavnej kríze," napísal v dnešnom komentári švajčiarsky Neue Zürcher Zeitung.

Podľa holandského denníka De Telegraaf už Británii nezostáva veľa času, aby zabránila "hospodárskej katastrofe": "Táto porážka môže viesť len k tomu, že Briti odchod z EÚ odsunú. Ak by však Brusel zostal neústupný, potom by 29. marca došlo k brutálnemu brexitu so všetkými jeho dôsledkami ... Nikto neverí tomu, že Briti majú pripravený plán B."

"Samozrejme môže britská vláda požiadať o odklad a pokúsiť sa fatálny termín 29. marca odložiť," myslí si rovnako komentátor belgických novín De Tijd. "To by však museli súhlasiť všetky európske členské štáty. Otázkou zostáva, prečo by to mali robiť. Keď nemá Spojené kráľovstvo tušenie, kam sa vlastne chce vydať, čo môže Európa ešte robiť?" dodal.

"Theresa Mayová sa v nasledujúcich dňoch môže pokúsiť o mnohé, ale čo by to mohlo ešte priniesť?" pýta sa tiež belgický De Standaard. "Európska dvadsaťsedmička doteraz zostávala na rovnakej línii: žiadne práva bez povinností," dodal. Mayová by tiež podľa tohto listu mohla požiadať o odklad termínu brexitu a pokúsiť sa vyrokovať v Bruseli ďalšie ústupky. "Ale prečo by malo byť v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov možné zrazu dosiahnuť to, čo nebolo dosiahnuteľné v uplynulých dva a pol roku?" uzatvára ďalšou otázkou De Standaard.

"V západnom svete asi neexistuje šéf vlády, ktorý by bol tak ponížený, odsúdený a zradený ako britská premiérka. A napriek tomu sa nevzdáva," napísal francúzsky denník Les Derniéres Nouvelles d'Alsace. "Stokrát bola zrazená k zemi a stokrát zase vstala. A nikto pritom nevie, či ide o odvahu alebo o ľahkovážnosť," dodal.

"Dohoda, o ktorej sa s Európskou úniou rokovalo dva a pol roka, bola odmietnutá. Británia sa teraz podobá ostrovu, ktorý odnáša prúd. Zdá sa, že sa brexit ocitol opäť na východzom bode. Všade je veľa špekulácií, ale žiadna istota. Možné je teraz všetko," komentuje vývoj v Británii taliansky denník La Repubblica.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.