Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 12:22

Spor Lukašenka s Putinom. Rusko popiera "geopolitické intrigy" voči bieloruskému susedovi

Alexander Lukašenko sa dostal do ostrého sporu s Ruskom kvôli plánovanému zdraženiu dodávok ruskej ropy do Bieloruska.

Spor Lukašenka s Putinom. Rusko popiera "geopolitické intrigy" voči bieloruskému susedovi
Zdroj: Reuters

Rusko v stredu vyzvalo bieloruskú vládu, aby pristupovala pragmaticky k riešeniu vzájomných sporov a prestala vo vzťahoch s Moskvou hľadať "geopolitické intrigy".

Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na pravidelnej výročnej tlačovej konferencii v Moskve vyhlásil, že terajšie rozpory ohľadom ceny ruskej ropy dovážanej do Bieloruska sú "absolútne bežné".

​Vláda bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka sa dostala do ostrého sporu s Moskvou kvôli plánovanému zdraženiu dodávok ruskej ropy do Bieloruska, ktoré by Minsk pripravilo ročne o miliardy dolárov.

Spor vyhrotilo vyhlásenie vysokých ruských vládnych činiteľov, že podmienkou ďalších zliav je prehĺbenie integrácie v rámci projektu takzvaného zväzového štátu vytvoreného v roku 1999.

"Začleňte sa do Ruska"

Lukašenko sa v reakcii na toto vyhlásenie ostro oboril na Moskvu, ktorú obvinil z pokusov zničiť jeho krajinu a zmocniť sa jej. "Dobre rozumiem tým narážkam: dostanete ropu, ale najprv zničte vlastnú krajinu a začleňte sa do Ruska," vyhlásil v polovici decembra bieloruský prezident. 

​Podľa špekulácií ruskej opozície za údajnou snahou spojiť Rusko a Bielorusko do jedného štátu stojí záujem Vladimira Putina zaistiť si ďalší prezidentský mandát po vypršaní toho terajšieho v roku 2024, kedy už na úrad ruského prezidenta nebude môcť kandidovať.

Rusko na tom netrvá

"Dúfam, že prevládne pragmatizmus," komentoval v stredu Lavrov napäté rusko-bieloruské vzťahy. "V tejto absolútne bežnej situácii nemožno hľadať geopolitické nástrahy vnútri zväzového štátu ani mimo neho," vyhlásil. Poprel správy, že Rusko sa usiluje o spojenie kľúčových štátnych inštitúcií oboch krajín. "Vytvoriť spoločnú ústavu, súd a parlament je zatiaľ nemožné a Rusko na tom ani netrvá," povedal ruský minister.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.