Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2019, 12:17 Aktualizované dňa 17.01.2019 o 12:30

Británia bude mať plán B. Mayová ho predstaví na poslednú chvíľu

Následne budú o vládnom návrhu rokovať a hlasovať poslanci.

Británia bude mať plán B. Mayová ho predstaví na poslednú chvíľu
Zdroj: Reuters

Návrh na ďalší postup v otázke plánovaného odchodu Británie z Európskej únie predstaví britská premiérka Theresa Mayová parlamentu budúci pondelok.

​Termín, o ktorom sa v uplynulých dňoch hovorilo ako o najkrajnejšom možnom, potvrdila dnes Andrea Leadsomová, ktorá organizuje vládnu agendu v Dolnej snemovni. V utorok 29. januára budú o takzvanom pláne B poslanci celý deň debatovať a následne aj hlasovať.

Pôvodne mala vláda v prípade odmietnutia brexitovej dohody predložiť parlamentu alternatívny návrh do troch týždňov. Minulý týždeň ale schválili zákonodarcovia dodatok k zákonu o odchode Británie z Európskej únie, ktorý vláde ukladá prísť s plánom B najneskôr do troch zasadacích dní po odmietnutí dohody.

Vzhľadom k tomu, že britská Dolná komora v piatok bežne nezasadá, bude tretím rokovacím dňom od utorkového odmietnutia dohody práve pondelok 21. januára.

"Celodenná debata o návrhu sa bude konať v utorok 29. januára," uviedla Leadsomová.

Dohodu, ktorú vyjednala vláda Theresa Mayová s únijnými vyjednávačmi, odmietli v utorok poslanci nečakane veľkou väčšinou. Dohodu podporilo iba 202 zákonodarcov a proti bolo 432.

Premiérka aj niektorí jej ministri sa dnes zišli so zástupcami opozičných strán i konzervatívnych rebelov, aby rokovali o možnostiach ďalšieho vývoja.

Správu budeme aktualizovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.