Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2019, 18:41

Trumpov právnik mal platiť za ovplyvňovanie volebných prieskumov

Michael Cohen bol vlani v lete obvinený z porušenia zákona o financovaní volebnej kampane.

Michael Cohen
Zdroj: Youtube

Bývalý právnik Donalda Trumpa Michael Cohen financoval v roku 2015 pokusy ovplyvniť prieskumy verejnej mienky v prospech budúceho prezidenta. Napísal to dnes denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na súdne dokumenty v Cohenovej kauze.

Právnik bol vlani v lete obvinený z porušenia zákona o financovaní volebnej kampane a z bankových a daňových podvodov, v decembri bol odsúdený na tri roky väzenia.

Cohen podľa newyorského denníka dostal začiatkom roka 2017 z osobného Trumpovho účtu 50 000 dolárov ako úhradu sumy, ktorú mal dva roky predtým odovzdať spoločnosti RedFinch a jej šéfovi Johnovi Gaugerovi. Malo údajne ísť o odmenu za ovplyvnenie predvolebných online prieskumov verejnej mienky v Trumpov prospech.

Gauger tvrdí, že Cohen mu v roku 2015 ako odmenu odovzdal nanajvýš 13 000 dolárov a boxerské rukavice. Zvyšok peňazí vraj nikdy nedostal.

Trumpov právny poradca Rudy Giuliani denníku The Wall Street Journal povedal, že to len dokazuje Cohenovu zlodejskú povahu. "Jedno je isté - Michael Cohen je úplne nedôveryhodný," povedal Giuliani.

Cohen bol okrem iného v decembri odsúdený za to, že zaplatil pornohviezde Stephanie Cliffordovej 130 000 dolárov za mlčanie o jej niekdajšom pomere s Trumpom. Podľa súdu išlo o porušenie pravidiel financovania volebných kampaní. Súdne dokumenty sa okrem tejto sumy podľa newyorského denníka zmieňujú aj o 5 .000 dolároch na "technické služby" Trumpovej kampane.

Gauger redakcii The Wall Street Journal povedal, že Cohen mu pred voľbami ponúkol lukratívnu prácu pre Trumpov volebný tím. Zahŕňala vraj však nakoniec len neúspešný pokus o ovplyvnenie dvoch prieskumov verejnej mienky v Trumpov prospech. Keď Cohen žiadal uhradenie údajne vyplatených 50 000 dolárov, dôvod tejto investície Trumpovmu tímu neoznámil, uviedol denník.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.