burka odev islamskýReuters
StoryEditor

Pod burkami skryli granáty aj zbrane. Britské jednotky potom zlikvidovali vodcu IS

18.01.2019, 15:18
Príslušníkom jednotiek SAS sa pred tromi rokmi v utajení podarilo dostať až do centra mesta Rakka.

Presne pred tromi rokmi unikla na verejnosť správa o husárskom kúsku britských špeciálnych jednotiek. Pod burkami ukryli zbrane, v utajení došli do centra mesta a postrieľali džihádistov.

Ako bojovali britské špeciálne jednotky proti Islamskému štátu v Sýrii:

S plnou výbavou ukrytou pod tradičným odevom moslimských žien sa britské špeciálne jednotky vybrali zlikvidovať lídra Islamského štátu vo vtedy obliehanom sýrskom meste Rakka. Až po päty skrytí pod burkami sa v podvečer dostali do samotného centra mesta.

Osemčlenný tím "špeciálov" SAS prišiel k domu džihádistického lídra v pick-upe značky Toyota, ktorý s obľubou využívajú práve teroristi, za pomoci miestnych, ktorí spolupracovali s tajnými zložkami.

Nenápadne až pred dom islamistov

Pod čiernym oblečením mali schované útočné pušky, granáty a muníciu. Vybavenia mali dostatok. Očakávali totiž silný odpor pri ústupe.

Po lokalizácii domu s lídrami Islamského štátu potom vyslali signál o svojej presnej polohe americkým kolegom vďaka lietadlu amerického letectva, ktoré krúžilo stovky metrov nad ich polohou.

Americké špiónske lietadlo následne odovzdalo informáciu o pozícii britských vojakov do veliaceho štábu, ktorý vyslal na miesto dron Reaper.

Ten o chvíľu neskôr vypálil na budovu strelu Hellfire, ktorá spoločne s budovou zlikvidovala veliaceho dôstojníka IS aj niekoľko jeho poskokov. Na mieste zavládol chaos.

Cestu do bezpečia si prestrieľali

Keď džihádisti začuli obrovskú explóziu okamžite sa začali zbiehať z okolitých ulíc. Vtedy narazili na britských vojakov prezlečených v burkách, ktorí spod svojich čiernych habitov vytiahli útočné pušky a začali strieľať. Vo vzniknutom chaose zamierili k automobilom. Potrebovali sa dostať rýchlo do bezpečia.

"SAS tím sa vracal po útoku, keď ulice mesta zablokovali bojovníci Islamského štátu. Džihádisti boli v uliciach a zastavovali úplne všetkých. Stavali ľudí k stene a vyhrážali sa všetkým, že zabijú kohokoľvek, kto pomohol špiónom," informoval presne pred tromi rokmi o tejto udalosti denník Daily Star.

"Útok prebehol večer približne hodinu pred večierkou, zákazom vychádzania, takže bolo v uliciach stále dosť ľudí. Britskí vojaci boli na ceste na základňu, keď ich zastavila skupina džihádistov. Špeciálne jednotky ignorovali ich varovania a chceli sa dostať preč, keď ozbrojenci začali strieľať," opísal zdroj oboznámený s udalosťami.

Poslali bojovať ženy

Jednotky SAS vyskočili z áut, opäť nadvihli burky a strieľali. "Musel to byť pre ozbrojencov masívny šok," uviedol zdroj.

"Jeden z džihádistov zomrel okamžite na mieste, ďalším sa podarilo uniknúť. Moment prekvapenia a streľba potom poskytli vojakom dostatok času, aby mohli uniknúť z pazúrov IS. Neskôr sme začuli klebety, že sme poslali ženy v burkách, aby bojovali namiesto mužov. "

01 - Modified: 2023-01-30 10:46:34 - Feat.: - Title: Johnson tvrdí, že Putin mu pred inváziou na Ukrajinu pohrozil raketovým úderom 02 - Modified: 2023-01-30 09:20:34 - Feat.: - Title: Do Británie dorazili Ukrajinci, ktorí absolvujú výcvik na tanky Challenger 03 - Modified: 2023-01-30 08:03:35 - Feat.: - Title: Pri náletoch na konvoj vozidiel so zbraňami v Sýrii zomrelo sedem ľudí 04 - Modified: 2023-01-29 09:56:05 - Feat.: - Title: Rishi Sunak odvolal z vlády predsedu Konzervatívnej strany. Mal vážne porušiť ministerský kódex 05 - Modified: 2023-01-28 17:39:29 - Feat.: - Title: HN24: Sýria popiera zistenie OPCW o útoku chemickými zbraňami v roku 2018
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. január 2023 20:44