Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2019, 16:18

Pod burkami skryli granáty aj zbrane. Britské jednotky potom zlikvidovali vodcu IS

  • Príslušníkom jednotiek SAS sa v utajení podarilo dostať až do centra mesta Rakka.
  • Prezlečení za moslimské ženy lokalizovali dom vodcov Islamského štátu. 
  • Džihádisti zostali v šoku, keď vojaci spod buriek vytiahli zbrane a začali strieľať.
Pod burkami skryli granáty aj zbrane. Britské jednotky potom zlikvidovali vodcu IS
Zdroj: Reuters

Presne pred tromi rokmi unikla na verejnosť správa o husárskom kúsku britských špeciálnych jednotiek. Pod burkami ukryli zbrane, v utajení došli do centra mesta a postrieľali džihádistov.

Ako bojovali britské špeciálne jednotky proti Islamskému štátu v Sýrii:

S plnou výbavou ukrytou pod tradičným odevom moslimských žien sa britské špeciálne jednotky vybrali zlikvidovať lídra Islamského štátu vo vtedy obliehanom sýrskom meste Rakka. Až po päty skrytí pod burkami sa v podvečer dostali do samotného centra mesta.

Osemčlenný tím "špeciálov" SAS prišiel k domu džihádistického lídra v pick-upe značky Toyota, ktorý s obľubou využívajú práve teroristi, za pomoci miestnych, ktorí spolupracovali s tajnými zložkami.

Nenápadne až pred dom islamistov

Pod čiernym oblečením mali schované útočné pušky, granáty a muníciu. Vybavenia mali dostatok. Očakávali totiž silný odpor pri ústupe.

Po lokalizácii domu s lídrami Islamského štátu potom vyslali signál o svojej presnej polohe americkým kolegom vďaka lietadlu amerického letectva, ktoré krúžilo stovky metrov nad ich polohou.

Americké špiónske lietadlo následne odovzdalo informáciu o pozícii britských vojakov do veliaceho štábu, ktorý vyslal na miesto dron Reaper.

Ten o chvíľu neskôr vypálil na budovu strelu Hellfire, ktorá spoločne s budovou zlikvidovala veliaceho dôstojníka IS aj niekoľko jeho poskokov. Na mieste zavládol chaos.

Cestu do bezpečia si prestrieľali

Keď džihádisti začuli obrovskú explóziu okamžite sa začali zbiehať z okolitých ulíc. Vtedy narazili na britských vojakov prezlečených v burkách, ktorí spod svojich čiernych habitov vytiahli útočné pušky a začali strieľať. Vo vzniknutom chaose zamierili k automobilom. Potrebovali sa dostať rýchlo do bezpečia.

"SAS tím sa vracal po útoku, keď ulice mesta zablokovali bojovníci Islamského štátu. Džihádisti boli v uliciach a zastavovali úplne všetkých. Stavali ľudí k stene a vyhrážali sa všetkým, že zabijú kohokoľvek, kto pomohol špiónom," informoval presne pred tromi rokmi o tejto udalosti denník Daily Star.

"Útok prebehol večer približne hodinu pred večierkou, zákazom vychádzania, takže bolo v uliciach stále dosť ľudí. Britskí vojaci boli na ceste na základňu, keď ich zastavila skupina džihádistov. Špeciálne jednotky ignorovali ich varovania a chceli sa dostať preč, keď ozbrojenci začali strieľať," opísal zdroj oboznámený s udalosťami.

Poslali bojovať ženy

Jednotky SAS vyskočili z áut, opäť nadvihli burky a strieľali. "Musel to byť pre ozbrojencov masívny šok," uviedol zdroj.

"Jeden z džihádistov zomrel okamžite na mieste, ďalším sa podarilo uniknúť. Moment prekvapenia a streľba potom poskytli vojakom dostatok času, aby mohli uniknúť z pazúrov IS. Neskôr sme začuli klebety, že sme poslali ženy v burkách, aby bojovali namiesto mužov. "

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.