Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2022, 20:29

Grécko začne rozdávať pokuty za porušenie očkovacej povinnosti. Tá sa týka seniorov nad 60 rokov

Grécko chce prostredníctvom povinného očkovania zvýšiť efektivitu boja s pandémiou koronavírusu.

očkovanie dôchodcov
Zdroj: TASR/AP

Grécko začne udeľovať pokuty za nesplnenie novej povinnosti nechať sa naočkovať proti covidu-19 hneď od nedele, keď nové ustanovenie začína platiť.

Informovala o tom dnes agentúra AFP s odkazom na vyhlásenie gréckej vlády. Pokuta je vo výške 100 eur korún mesačne. Taliansko a Grécko dnes zaznamenali ďalší pokles denných prírastkov nákaz koronavírusom.

Chcú podporiť očkovanie

Už skôr grécke ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že s vymáhaním povinného očkovania nechce otáľať. Novú povinnosť, ktorá sa týka ľudí vo veku nad 60 rokov, úrady ohlásili v polovici novembra.

V snahe podporiť očkovanie vláda zvažuje rozšíriť povinné očkovanie aj na ľudí vo veku nad 50 rokov. V krajine majú dokončené očkovanie cez dve tretiny obyvateľov.

Vládny hovorca Janis Ekonómu dnes uviedol, že vláda zaviedla povinnosť vzhľadom na štatistiky. "Deväť z desiatich úmrtí na Covid-19 je v tejto vekovej skupine," uviedol hovorca a dodal, že na ľudí nad 60 rokov pripadá aj 70 percent hospitalizovaných s vážnymi problémami s dýchaním.

Vrchol omikronu už majú za sebou

V Grécku dnes oznámili 20 400 nových prípadov koronavírusovej infekcie za predchádzajúci deň. To je výrazne menej ako minulý týždeň, keď v utorok mala krajina vyše 50-tisíc prípadov nákazy.

Podľa časti odborníkov má jedenásť miliónové Grécko vrchol epidémie súvisiacej s variantom omikron už za sebou. Ďalší klesajúci denný prírastok dnes oznámilo aj Taliansko.

Za posledných 24 hodín sa tam nakazilo vyše 186-tisíc ľudí, čo je ale stále výrazne viac ako pri predchádzajúcich vlnách epidémie.

Počet úmrtí v súvislosti s chorobou covid-19 za posledných 24 hodín predstavoval 316, čo je maximum od mája. Podľa nadácie Gimbe, ktorá sa zaoberá zdravotníckymi štatistikami, v týždni od štvrtého do 11. januára sa počet nakazených zvýšil o zhruba polovicu a počet nakazených pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti o pätinu. Podľa odborníkov nové prípady vo veľkej miere tvorí variant omikron.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.