Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 15:51

Francúzi majú mizerného prezidenta, zaslúžia si lepšieho, vyhlásil taliansky minister vnútra

Matteo Salvini kritizoval prístup Francúzska k problémom v Líbyi.

Francúzi majú mizerného prezidenta, zaslúžia si lepšieho, vyhlásil taliansky minister vnútra
Zdroj: delfi.it

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini dnes napísal novú kapitolu aktuálnej diplomatickej roztržky medzi Rímom a Parížom, keď kritizoval prístup Francúzska k problémom v Líbyi a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona nazval "mizerným prezidentom".

Francúzi si podľa neho zaslúžia lepšiu vládu. V nedeľu Paríž pobúril podpredseda talianskej vlády a líder populistickej strany Hnutie piatich hviezd (M5S) Luigi Di Maio, ktorý označil Španielsko za príčinu migrácie z Afriky do Európy.

Salvini dnes síce v televízii Canale 5 uviedol, že s Di Maiom nesúhlasí, avšak dodal, že Francúzsko sa "evidentne" radí medzi krajiny, ktoré "nie sú v Afrike, aby utvárali rozvoj, ale aby brali bohatstvo národom tohto kontinentu".

"V Líbyi nemá Francúzsko žiadny záujem situáciu stabilizovať, najskôr preto, že má záujmy v rope, ktoré idú proti tým talianskym," dodal.

Priateľské vzťahy ochladli

Keď potom záznam televízneho interview zdieľal na facebooku, napísal k nemu nasledujúce: "Vo Francúzsku majú mizernú vládu a mizerného prezidenta republiky. (...) Francúzsky ľud si zaslúži lepšie a v európskych voľbách 26. mája môže vyslať poriadny odkaz."

Agentúra Reuters uvádza, že tradične priateľské vzťahy medzi Talianskom a Francúzskom po nástupe koalície M5S a protiimigračnej Salviniho Ligy výrazne ochladli.

Francúzsku vládu kritizujú opakovane

V pondelok francúzske ministerstvo zahraničia kvôli vyjadreniu Di Maia predvolalo talianskeho veľvyslanca. Na nový útok od Salviniho francúzska vláda bezprostredne nereagovala.

Salvini a Di Maio podľa Reuters francúzsku vládu kritizujú opakovane a prezidenta Macrona obviňujú z neochoty pomáhať pri zvládaní veľkého počtu migrantov, ktorí v posledných rokoch prichádzajú do Európy cez Stredozemné more.

Obaja politici tiež v decembri vyjadrili podporu protestnému hnutiu takzvaných žltých viest, ktorého členovia sa od polovice novembra búria proti politike francúzskej vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.