Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2019, 15:51

Francúzi majú mizerného prezidenta, zaslúžia si lepšieho, vyhlásil taliansky minister vnútra

Matteo Salvini kritizoval prístup Francúzska k problémom v Líbyi.

Francúzi majú mizerného prezidenta, zaslúžia si lepšieho, vyhlásil taliansky minister vnútra
Zdroj: delfi.it

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini dnes napísal novú kapitolu aktuálnej diplomatickej roztržky medzi Rímom a Parížom, keď kritizoval prístup Francúzska k problémom v Líbyi a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona nazval "mizerným prezidentom".

Francúzi si podľa neho zaslúžia lepšiu vládu. V nedeľu Paríž pobúril podpredseda talianskej vlády a líder populistickej strany Hnutie piatich hviezd (M5S) Luigi Di Maio, ktorý označil Španielsko za príčinu migrácie z Afriky do Európy.

Salvini dnes síce v televízii Canale 5 uviedol, že s Di Maiom nesúhlasí, avšak dodal, že Francúzsko sa "evidentne" radí medzi krajiny, ktoré "nie sú v Afrike, aby utvárali rozvoj, ale aby brali bohatstvo národom tohto kontinentu".

"V Líbyi nemá Francúzsko žiadny záujem situáciu stabilizovať, najskôr preto, že má záujmy v rope, ktoré idú proti tým talianskym," dodal.

Priateľské vzťahy ochladli

Keď potom záznam televízneho interview zdieľal na facebooku, napísal k nemu nasledujúce: "Vo Francúzsku majú mizernú vládu a mizerného prezidenta republiky. (...) Francúzsky ľud si zaslúži lepšie a v európskych voľbách 26. mája môže vyslať poriadny odkaz."

Agentúra Reuters uvádza, že tradične priateľské vzťahy medzi Talianskom a Francúzskom po nástupe koalície M5S a protiimigračnej Salviniho Ligy výrazne ochladli.

Francúzsku vládu kritizujú opakovane

V pondelok francúzske ministerstvo zahraničia kvôli vyjadreniu Di Maia predvolalo talianskeho veľvyslanca. Na nový útok od Salviniho francúzska vláda bezprostredne nereagovala.

Salvini a Di Maio podľa Reuters francúzsku vládu kritizujú opakovane a prezidenta Macrona obviňujú z neochoty pomáhať pri zvládaní veľkého počtu migrantov, ktorí v posledných rokoch prichádzajú do Európy cez Stredozemné more.

Obaja politici tiež v decembri vyjadrili podporu protestnému hnutiu takzvaných žltých viest, ktorého členovia sa od polovice novembra búria proti politike francúzskej vlády.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.