Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2022, 22:55

Súd v USA zamietol povinné očkovanie pre zamestnancov väčších firiem. Biden vyjadril sklamanie

Americký prezident Joe Biden v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu vyjadril poľutovanie, že nebral do úvahy rozumné požiadavky "založené na vede a zákone".

Súd v USA zamietol povinné očkovanie pre zamestnancov väčších firiem. Biden vyjadril sklamanie
Zdroj: AP/TASR

Americký prezident Joe Biden je sklamaný z rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý vo štvrtok zablokoval jeho opatrenie týkajúce očkovania alebo testovania v stredných a veľkých firmách s viac ako sto zamestnancami.

Ako vysvetlila agentúra AFP, na základe Bidenovho opatrenia mali mať ľudia pracujúci vo firmách s viac ako sto zamestnancami povinnosť dať sa zaočkovať dvoma dávkami vakcíny proti koronavírusu alebo podstupovať pravidelné týždenné testovanie a nosiť rúška.

Ochrana Američanov

Biden vo svojej reakcii na rozhodnutie súdu vyjadril poľutovanie, že súd nebral do úvahy rozumné požiadavky "založené na vede aj zákone".

Súčasne však vyzval zamestnávateľov, aby "urobili správnu vec" na ochranu zdravia Američanov i na prospech ekonomike.

Najvyšší súd Spojených štátov zároveň v pomere hlasov 5:4 povolil uplatnenie pravidla o povinnej vakcinácii pre väčšinu zdravotníkov – platiť bude v približne 76-tisíc zariadeniach financovaných z federálneho rozpočtu. Troch liberálnych sudcov v tejto veci podporili i dvaja konzervatívci – John Roberts a Brett Kavanaugh.

Konzervatívna väčšina šiestich sudcov Najvyššieho súdu USA rozhodla, že Bidenova administratíva prekročila svoje právomoci, čo sa týka spomenutého pravidla očkovania alebo testovania ľudí vo firmách, ktoré by sa dotklo vyše 80 miliónov Američanov. S týmto rozhodnutím nesúhlasili traja liberálni sudcovia.

Zdravotníci budú musieť byť zaočkovaní

Senát amerického federálneho odvolacieho súdu v decembri rozhodol, že spomínané nariadenie vlády týkajúce sa pracovníkov stredných a veľkých podnikov môže vstúpiť do platnosti.

Rozhodnutie senátu tak zrušilo predošlý verdikt federálneho sudcu iného súdu, ktorý tomuto nariadeniu na začiatku novembra pozastavil platnosť.

Predmetné opatrenie predstavil prezident Biden po prvý raz v septembri s tým, že výnimky by sa týkali ľudí pracujúcich vonku alebo iba z domu.

Pravidlo týkajúce sa 17 miliónov zdravotníkov či ošetrovateľov neponúka alternatívu pravidelného testovania, všetci tak budú musieť byť zaočkovaní. O výnimku budú môcť požiadať zo zdravotných či náboženských dôvodov.

Plne zaočkovaných proti covidu je viac ako 208 miliónov Američanov (62,7 percenta populácie) a viac ako tretina z nich dostala i posilňujúcu očkovaciu dávku, vyplýva z údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.