Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2019, 14:12

Členovia AfD opustili bavorský parlament počas spomienky na obete nacizmu

Niektorí z politikov AfD tvrdia, že nemecké dejiny by mali byť prepísané, aby sa viac zameriavali na nemecké obete.

Členovia AfD opustili bavorský parlament počas spomienky na obete nacizmu
Zdroj: Reuters

Niekoľkí členovia krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) opustili v stredu počas spomienky na obete nacizmu plénum bavorského krajinského snemu, informovala agentúra DPA.

Šéfka židovskej obce v Mníchove a Bavorsku Charlotte Knoblochová vo svojom prejave ostro kritizovala práve AfD, ktorú označila za nedemokratickú.

"Má tu zastúpenie strana, ktorá pohŕda demokratickými hodnotami, bagatelizuje zločiny národných socialistov a udržiavali úzke vzťahy s pravicovými extrémistickými skupinami," povedala.

AfD podľa Knoblochovej "zakladá svoju politiku na nenávisti a vylúčení". "Je zodpovednosťou nás všetkých, aby sa nepredstaviteľné neopakovalo," dodala.

Niekoľko zákonodarcov AfD miestnosť opustilo a vrátili sa, až keď Knoblochová dokončila svoj prejav. Poslanci ostatných strán na vystúpenie Knoblochovej reagovali potleskom v stoji, uviedol webový portál denníka Suddeutsche Zeitung.

Politici z AfD už v minulosti viackrát kritizovali spôsob, akým si Nemecko pripomína holokaust. Niektorí z nich podľa DPA tvrdia, že nemecké dejiny by mali byť prepísané, aby sa viac zameriavali na nemecké obete.

AfD vznikla v roku 2013 ako euroskeptická strana, avšak v reakcii na rozhodnutie nemeckej vlády otvoriť v roku 2015 hranice utečencom prijala protimigračné a protiestablišmentové postoje.

V parlamentných voľbách v roku 2017 získala v nemeckom parlamente 94 kresiel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.