Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2019, 17:38

Orbán znovu vytiahol Sorosa. Za jeho človeka označil aj podpredsedu Európskej komisie

Maďarský premiér tak reagoval na pripravovanú debatu Európskeho parlamentu o vláde práva v Maďarsku.

Orbán znovu vytiahol Sorosa. Za jeho človeka označil aj podpredsedu Európskej komisie
Zdroj: Reuters

Debata Európskeho parlamentu o vláde práva v Maďarsku, chystaná na 30. januára, je podľa maďarského premiéra Viktora Orbána "seansa v štýle Georgea Sorosa".

Maďarská vláda už v stredu vyhlásila, že na debatu nevyšle svojich zástupcov, uviedla štátna tlačová agentúra MTI. Za "Sorosovho človeka" označil Orbán v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Kossuth aj podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa.

Reagoval tak na to, že Európska komisia vo štvrtok vystupňovala svoje právne kroky proti Maďarsku za vlani schválený balíček zákonov postihujúci mimovládne organizácie.

Európska komisia vo štvrtok oznámila, že stupňuje právne kroky proti Maďarsku. Deje sa tak okrem iného kvôli právnej úprave, ľudovo označovanej ako "Stop Soros", ktorá umožňuje postihovať mimovládne organizácie napríklad za to, že pomáhajú migrantom žiadajúcim v krajine o azyl alebo o povolenie na pobyt. Podľa agentúry Reuters sa tak zvýšila pravdepodobnosť, že sa záležitosť dostane pred Súdny dvor Európskej únie.

Americký miliardár a filantrop George Soros sa stal hlavným terčom Orbánových výpadov už v minuloročnej predvolebnej kampani. Orbán Sorosa označuje za verejného nepriateľa Maďarska číslo jedna.

Demokratická koalícia (DK), jedna z menších maďarských opozičných strán, dnes vyzvala vládu, aby zverejnila prieskumy, ktoré údajne vláda použila ako podklad pre minuloročnú predvolebnú kampaň, ktorá na Georgea Sorosa mierila.

V maďarských a švajčiarskych médiách sa v januári objavila informácia, že maďarská vláda si pred vlaňajšími voľbami nechala urobiť telefonický prieskum.

Cieľom údajného prieskumu bolo zistiť, či je George Soros dostatočne známou osobnosťou, aby okolo neho bolo možné postaviť negatívne kampaň. Uviedla to agentúra MTI s odvolaním sa na spravodajský server 24.hu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.