Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2019, 20:43

V Janove začali s demoláciou zrúteného mosta. Celý proces má trvať pol roka

Odrezanie 63 centimetrovej časti trvalo celý piatok a časť noci na dnešok.

V Janove začali s demoláciou zrúteného mosta. Celý proces má trvať pol roka
Zdroj: Reuters

Prvú časť janovského mosta, poškodeného pri minuloročnom nešťastí, dnes technici spustili na zem. Most sa čiastočne zrútil v auguste a o život vtedy prišlo 43 ľudí. V piatok sa začalo s demoláciou tých úsekov, ktoré zostali stáť.

Odrezanie 63 centimetrovej časti trvalo celý piatok a časť noci na dnešok. Podarilo sa oddeliť konštrukciu o váhe 1000 ton širokú 18 metrov.

Ďalších desať hodín bolo potrebných na to, aby bol tento segment spustený na zem, do hĺbky 48 metrov. Posúval sa zhruba rýchlosťou piatich metrov za hodinu, pričom popoludní prácu spomaľoval vietor.

Tento ťažký úsek vozovky bude využitý k vyvažovaniu pri demontáži ostatných častí vozovky. Piliere potom budú zničené dynamitom.

Celá demontáž má trvať najmenej šesť mesiacov. Pracuje na nej 60 ľudí, ktorí sa striedajú tak, aby demontáž pokračovala nepretržite.

Morandiho most v Janove, postavený v polovici 60. rokov minulého storočia a pomenovaný po svojom autorovi Riccardovi Morandim, stál na frekventovanej diaľničnej trase a spájal talianske vnútrozemie s talianskou i francúzskou riviérou.

Jeho časť sa zrútila vlani 14. augusta a z výšky spadli tri desiatky áut vrátane českého kamiónu, ktorého vodič nehodu prežil. Štyridsať tri ľudí pri nešťastí zomrelo.

Vláda teraz sľubuje, že nový viadukt bude v prevádzke už v apríli budúceho roka. Má to byť stavba z ocele a betónu, navrhnutá Talianom Renzom Pianom.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.