Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2019, 23:00

Princ Philip už nebude šoférovať. Dobrovoľne sa vzdal vodičského preukazu

Princ v januári zavinil nehodu, z ktorej vyviazol nezranený, ale iné osoby utrpeli ľahké poranenia.

Princ Philip už nebude šoférovať. Dobrovoľne sa vzdal vodičského preukazu
Zdroj: Reuters

97-ročný manžel britskej panovníčky princ Philip sa dobrovoľne vzdal vodičského preukazu. Oznámil to dnes Buckinghamský palác. Princ v januári zavinil nehodu, z ktorej vyviazol nezranený, ale iné osoby utrpeli ľahké poranenia.

"Vojvoda z Edinburghu sa po dôkladnom zvážení rozhodol dobrovoľne odovzdať svoj vodičský preukaz," stojí vo vyhlásení paláca.

Dopravná nehoda sa stala 17. januára neďaleko vidieckeho kráľovského sídla v Sandringhame na východe Anglicka. Vozidlo, ktoré riadil princ, sa zrazilo s iným autom a prevrátilo sa na bok.

Vodička druhého auta mala porezané koleno, jej spolujazdkyňa si zlomila zápästie. Vo vozidle bolo rovnako deväťmesačné dieťa. Podľa svedkov princ vychádzal na hlavnú cestu.

Obhajoval sa tým, že ho oslepilo slnko. Dva dni po incidente mu polícia vytkla, že riadil nepripútaný. Princ sa za nehodu neskôr ospravedlnil.

Manžel Alžbety II. sa z verejného života stiahol predvlani, po boku panovníčky sa objavuje len sporadicky.

V Británii nie je horná veková hranica pre riadenie automobilu. Vodiči starší ako 70 rokov si však musia svoje povolenia riadiť autá obnovovať každé tri roky.

Agentúra Reuters pripomenula, že kráľovná, ktorá sa naučila riadiť za 2. svetovej vojny, šokovala niekdajšieho saudskoarabského kráľa Abdalláha, keď v čase, keď bol ešte korunným princom, zasadla pri jeho návšteve Británie v roku 1998 na miesto vodiča a ukázala mu svoje panstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.