Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2019, 10:18

Mayová chce viac času na rokovania s EÚ, Briti odklad brexitu

Theresa Mayová má v nasledujúcom týždni vyzvať poslancov, aby jej dali dva týždne na prerokovanie zmien v brexitovej dohode.

;
Zdroj: Reuters

Podľa britských médií sa chystá britská premiérka Theresa Mayová v nadchádzajúcom týždni požiadať poslancov, aby jej poskytli viac času na rokovanie o zmenách v brexitovej dohode medzi Londýnom a Bruselom. Väčšina Britov si pritom želá, aby Mayová odchod Británie z EÚ odložila. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti BMG Research pre britský denník The Independent.

Podľa denníka The Daily Telegraph Mayová v nasledujúcom týždni vyzve poslancov, aby jej dali dva týždne na prerokovanie zmien v brexitovej dohode.

Zákonodarcom chce údajne sľúbiť, že ešte tento mesiac ich bude informovať o svojich aktuálnych plánoch a dá im príležitosť hlasovať o ďalších krokoch. To jej má poskytnúť čas na ďalšie rokovania s lídrami Únie.

Tieňový labouristický minister pre brexit Keir Starmer medzitým pre The Sunday Times povedal, že Mayová predstiera pokrok v rokovaniach, zatiaľ čo v skutočnosti iba márni čas, aby mohla na konci marca postaviť poslancov pred voľbu: buď jej dohoda, alebo žiadna dohoda.

"To nesmieme pripustiť," povedal Starmer. Opoziční labouristi sa podľa neho chystajú presadiť dodatok, ktorý vystaví "tvrdú stopku" spomínanej snahe Mayovej a prinúti ju predložiť brexitovú dohodu parlamentu pred 26. februárom.

Británia by mala Európsku úniu opustiť 29. marca. Dohodu, ktorú vláda premiérky Mayovej vyjednala v Bruseli, ale poslanci Dolnej snemovne v januári odmietli. Predsedníčka vlády sa teraz snaží dosiahnuť právne záväzné zmeny v dohode. EÚ však odmieta dohodu znovu otvárať.

53 percent voličov sa necelých sedem týždňov pred plánovanou odlukou Británie od EÚ vyslovilo pre oddialenie odchodu a umožnenie druhého referenda alebo ďalších rokovaní s Bruselom, informoval denník The Independent. Tridsaťtri percent Britov by teraz podporilo brexit bez dohody, aj keď by to postihlo ekonomiku, a 14 percent na vec nemá jasný názor.

Štyridsaťdeväť percent opýtaných v prieskume vyjadrilo názor, že brexit bez dohody by znamenal hospodársku katastrofu, ktorá by krajine spôsobila trvalé škody. S takým pohľadom nesúhlasilo 28 percent respondentov. Presne polovica Britov sa vyslovila za usporiadanie nového referenda, zatiaľ čo 32 percent je proti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.