Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2019, 20:22

Imigranti chcú v školách namiesto angličtiny turečtinu, Nemci sa búria

Predseda rady pre integráciu Tayfun Keltek navrhol, aby sa na základných školách výučba angličtiny úplne zrušila a nahradila turečtinou, poľštinou či ruštinou.

Imigranti chcú v školách namiesto angličtiny turečtinu, Nemci sa búria
Zdroj: Pixabay

Učme na základných školách miesto angličtiny turečtinu, poľštinu či ruštinu. S týmto návrhom prišla Rada pre integráciu v Severnom Porýní-Vestfálsku. Politici aj pedagógovia najľudnatejšej nemeckej spolkovej krajiny to odmietli. Tvrdia, že je to proti záujmom detí a integrácie.

Krajinská ministerka školstva z liberálnej strany FDP Yvonne Gebauerová zavrhla nápad ako prestrelený. "Angličtina je a zostane ústrednou cudzou rečou, ktorá umožňuje celosvetovú komunikáciu," namietla.

Angličtina je pre svoj medzinárodný význam v Nemecku povinná na všetkých základných i vyšších školách. Podľa Gebauerovej sa vedľa nej už teraz ponúka výučba množstva ďalších jazykov, vrátane turečtiny či poľštiny.

Naopak je potrebné viac výučby nemčiny, zdôraznila hovorkyňa FDP pre otázky migrácie Linda Teutebergová.

Migračné korene

Predseda rady pre integráciu Tayfun Keltek navrhol, aby sa na základných školách výučba angličtiny úplne zrušila a nahradila turečtinou, poľštinou či ruštinou. Mieni, že sa tak lepšie využije potenciál multikultúrnej spoločnosti, ktorá môže žiakom ľahšie vštepiť znalosti viacero rôznych jazykov.

Keltek tvrdí, že v Severnom Porýní-Vestfálsku má cez 43 percent ľudí mladších ako 15 rokov migračné korene a hovoria hlavne turecky, poľsky alebo rusky.

Keby sa nemuseli hneď učiť angličtinu, mali by podľa neho viac času sústrediť sa na osvojenie nemčiny. A ich nemecky hovoriaci spolužiaci by zase získali ľahšie možnosť porozumieť niektorej z rečí, ktorú počujú okolo seba viac než angličtinu.

"Aký má zmysel chcieť učiť sedemročné deti anglicky, pokiaľ ten jazyk poznajú len z televízie ?," povedal Keltek podľa denníka Die Welt.

Návrh je protiintegračný, hovoria učitelia

Deti, ktoré vyrastajú v dvojjazyčných rodinách, majú podľa Kelteka v škole prehĺbiť znalosť oboch svojich rečí, napríklad nemčiny a turečtiny, alebo nemčiny a poľštiny. Potom sa im vraj bude v neskoršom veku aj lepšie učiť angličtina.

Josef Kraus z Nemeckého združenia učiteľov varoval, že návrh je "absolútne protiintegračný". Zmenu nepodporila ani ľudskoprávna aktivistka s migračnými koreňmi Düzen Tekkalová.

"Angličtina je vedľa našej materinskej nemčiny zďaleka najdôležitejším jazykom, ktorý musíme v našich školách deťom sprostredkovať, aby sme im dali vhodnú výbavu pre ich ďalší život," uviedla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.