Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 14:12

Koalícia pod vedením USA zasiahla mešitu, ktorá je veliteľstvom Islamského štátu

Útok podnikla koalícia v pondelok aj za podpory Sýrskych demokratických síl, vedených kurdskými jednotkami.

Koalícia pod vedením USA zasiahla mešitu, ktorá je veliteľstvom Islamského štátu
Zdroj: Reuters

Koalícia pod vedením USA zasiahla pri útoku na východe Sýrie mešitu, využívanú extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS) ako veliteľstvo a kontrolné centrum. V utorok o tom informovala samotná koalícia.

Útok podnikla koalícia v pondelok aj za podpory Sýrskych demokratických síl (SDF), vedených kurdskými jednotkami. SDF bojujú s cieľom vyhnať extrémistov IS z ich poslednej maličkej bašty na východe Sýrie neďaleko hraníc s Irakom.

Koalícia na čele so Spojenými štátmi uviedla, že IS využíval mešitu na riadenie útokov a samovražedných atentátov bombami uloženými v aute, ktorých cieľom boli práve SDF.

Vo vyhlásení bol citovaný zástupca veliteľa koalície generálmajor Christopher Ghika, podľa ktorého "táto mešita stratila svoj štatút ochrany, keď si ju IS úmyselne zvolil za veliteľské a kontrolné centrum".

SDF v sobotu 9. februára začali po dlhých mesiacoch bojov poslednú ofenzívu zameranú na vyčistenie oblasti od militantov Islamského štátu, pripomenula tlačová agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.