Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2019, 10:28

Lavrov varoval Pompea pred použitím sily vo Venezuele

Ruský minister reagoval na poznámku amerického prezidenta Donalda Trumpa o vojenskej intervencii vo Venezuele.

Lavrov varoval Pompea pred použitím sily vo Venezuele
Zdroj: TASR/AP

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v utorkovom telefonáte so svojím americkým náprotivkom Mikeom Pompeom varoval pred akýmkoľvek použitím sily vo Venezuele, ktorá sa potýka s mocenskou krízou. Informovala o tom agentúra AFP.

Pompeo bol v utorok na návšteve Slovenska, v stredu sa zas stretáva predseda parlamentu Andrej Danko s Lavrovom.

"Lavrov varoval pred akýmkoľvek zasahovaním do vnútorných záležitostí Venezuely, vrátane použitia sily, ktorým Washington pohrozil a ktoré by bolo porušením medzinárodného práva," uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničia. "Lavrov je ochotný rokovať o Venezuele v súlade so zásadami OSN."

Tlak na Madura

Ruský minister tak reagoval na poznámku amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý tento mesiac povedal, že v hre zostáva aj možnosť vojenskej intervencie do Venezuely.

Z celého sveta silnie diplomatický tlak na odstúpenie venezuelského prezidenta Nicolasa Madura, ktorý zvíťazil v minuloročných voľbách. Tie však podľa všeobecnej mienky sprevádzali podvody. Tento rok v januári sa preto vodca opozície a šéf parlamentu Juan Guaidó vyhlásil dočasným prezidentom.

Európska únia a skupina európskych a latinskoamerických ministrov vyzvala na usporiadanie nových prezidentských volieb vo Venezuele, čo Maduro odmieta. Spojené štáty predložili Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie, ktorá vyzývať dodať do Venezuely medzinárodnú humanitárnu pomoc a vypísať nové prezidentské voľby.

Ekonomika v troskách

Venezuelská ekonomika sa pod Madurovým vedením rozpadla, v krajine chýbajú základné životné potreby, ako sú potraviny a lieky. Mzdy a úspory stratili hodnotu vinou hyperinflácie a zhruba 2,5 milióna Venezuelčanov od roku 2015 utieklo z vlasti.

Americká pomoc sa zatiaľ hromadí v Kolumbii na hranici s Venezuelou. Hraničný most však na Madurov príkaz zabarikádovala venezuelská armáda. Maduro popiera, že v krajine je humanitárna kríza a celú záležitosť označuje za "politickú show" a zámienku pre inváziu pod vedením Spojených štátov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.