Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2019, 19:40

Mayová utrpela ďalšiu porážku, parlament jej brexitovú dohodu nechce

Na dohode vrátane írskej poistky sa Mayová už skôr dohodla s Európskou úniou.

Mayová utrpela ďalšiu porážku, parlament jej brexitovú dohodu nechce
Zdroj: Reuters

Britská Dolná snemovňa dnes odmietla podporiť premiérku Theresa Mayovú v jej snahe upraviť v brexitovej dohode podmienky takzvanej írskej poistky.

Na dohode vrátane poistky sa Mayová už skôr dohodla s Európskou úniou, britský parlament však dokument na konci januára odmietol a premiérka sa teraz snaží dohodu s EÚ pozmeniť. Šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn k dnešnému hlasovaniu poznamenal, že Mayová nemá v parlamente pre svoj plán väčšinu.

Hlasovanie o uznesení médiá označovali ako symbolické, ktoré poslúži Mayovej ako utvrdenie v tom, aby ďalej usilovala o zmeny podmienok írskej poistky.

Dnešná porážka je však pre ňu nepríjemná, a to aj vzhľadom k tomu, že sa premiérka snaží Únii ukázať, že jej aktuálna stratégia má v dolnej komore parlamentu podporu stabilnej väčšiny.

Uznesenie podporilo 258 zákonodarcov, proti ich bolo 303. Ešte pred hlasovaním kritizovali uznesenie euroskeptickí zákonodarcovia zo skupiny European Research Group (ERG). Prekážala im pasáž o podpore stanovísk, ktoré vyjadrila Dolná snemovňa 29. januára.

Poslanci sa totiž vtedy vedľa odmietnutia takzvanej írskej poistky zároveň postavili proti brexitu bez dohody. Zákonodarcovia z ERG sa nakoniec rozhodli, že sa dnes hlasovania zdržia.

Parlament dnes tiež odmietol návrh opozície, aby sa do 27. februára hlasovalo o upravenej brexitovej dohode.

Zamietol aj návrh Škótskej národnej strany (SNP), ktorá žiada trojmesačný odklad termínu vystúpenia Británie z Európskej únie. O návrhu, aby vláda predložila analýzu vplyvu brexitu bez dohody na podnikanie a obchod sa nakoniec nehlasovalo, pretože jeho autorka ho stiahla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.