Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 11:58 Aktualizované dňa 18.02.2019 o 13:01

Summit V4 v Izraeli zrušili, oznámil Babiš

Nezhody medzi Izraelom a Poľskom pravdepodobne spôsobili vyhlásenia izraelského premiéra vo Varšave.

Summit V4 v Izraeli zrušili, oznámil Babiš
Zdroj: Reuters

Summit Vyšehradskej štvorky (V4) v izraelskej metropole Jeruzalem naplánovaný na pondelok a utorok sa konať nebude, uskutočnia sa len dvojstranné stretnutia lídrov. Podľa spravodajskej televízie ČT24 to povedal český premiér Andrej Babiš.

Slová českého premiéra prišli po tom, čo účasť na summite V4 v Jeruzaleme pre údajné rasistické a neprijateľné výroky izraelských predstaviteľov zrušilo Poľsko.

Nezhody medzi Izraelom a Poľskom pravdepodobne spôsobili zle interpretované vyhlásenia izraelského premiéra vo Varšave.

Benjamin Netanjahu v uplynulom týždni počas stretnutia na tému Blízkeho východu údajne povedal, že Poliaci ako národ počas druhej svetovej vojny pomáhali nacistom zabíjať Židov.

Takéto tvrdenie poprel úrad izraelského premiéra, podľa ktorého denník The Jerusalem Post zverejnil chybné znenie citátu a následne článok vydal v opravenom znení. Netanjahuove vyjadrenie nadviazalo na dávnejší spor v poľsko-izraelských vzťahoch ohľadom poľského zákona, ktorý kriminalizuje spájanie poľského národa s holokaustom. Zákon vstúpil do platnosti v marci 2018.

Poľský prezident Andrzej Duda minulý týždeň pohrozil, že Poľsko nebude mať svoje zastúpenie na summite.

V rámci návštevy Izraela bude slovenský premiér Peter Pellegrini bilaterálne rokovať s predsedom izraelskej vlády Benjaminom Netanjahuom. Rovnako by sa s ním mali stretnúť aj zástupcovia zvyšných krajín V4.

Dvojdňový summit predsedov vlád Slovenska, ČR, Maďarska, Poľska a Izraela sa mal konať začiatkom týždňa v Jeruzaleme. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.