Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 13:25

Napätie okolo Gibraltáru. Španielsku vojnovú loď zahnal až zásah britského námorníctva

Španielska loď po zásahu britského námorníctva pomaly odplávala s odkrytými zbraňami.

Napätie okolo Gibraltáru. Španielsku vojnovú loď zahnal až zásah britského námorníctva
Zdroj: Royal Navy

Španielska vojenská loď sa neúspešne pokúšala prinútiť odplávať komerčné plavidlá kotviace v britských vodách neďaleko Gibraltáru. Na situáciu zareagovalo britské námorníctvo a španielska loď následne odplávala.

​Oznámila to gibraltárska samospráva, napísala v pondelok agentúra Reuters.

Otázka Gibraltáru je dlhodobým sporom medzi Londýnom a Madridom, Británia však odmieta diskutovať o zvrchovanosti svojho zámorského územia na juhu Pyrenejského polostrova.

Španielska loď po zásahu britského námorníctva pomaly odplávala s odkrytými zbraňami. Gibraltárska správa označila incident za pochabé hry tých, ktorí neuznávajú nespochybniteľnú britskú suverenitu nad vodami pri Gibraltáre.

"Zdá sa, že v španielskom námorníctve sú stále ľudia, ktorí si myslia, že môžu ignorovať medzinárodné právo," dodal hovorca gibraltárskej správy.

Zo záznamu komunikácie medzi španielskou vojenskou loďou a istým obchodným plavidlom je podľa The Daily Telegraph zrejmé, že obchodná posádka žiada od Španielov potvrdenie, že výzva na odplávanie je naozaj určená pre ňu.

Posádka Španielom oznámila, že kotví, vojenská loď im však zopakovala, aby opustili španielske vody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.