Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2019, 15:56

Väzeň vďaka unavenému katovi trikrát prežil popravu, dvakrát pokus o samovraždu. Dožil sa zrušenia trestu smrti

V celej oblasti bol iba jeden kat, ktorý navyše cestoval po niekoľkých krajinách regiónu, kde vykonával súdne popravy.

Väzeň vďaka unavenému katovi trikrát prežil popravu, dvakrát pokus o samovraždu. Dožil sa zrušenia trestu smrti
Zdroj: Reuters

Väzeň Byson Kaula, ktorý čakal v cele smrti v africkom štáte Malawi, bol trikrát už takmer popravený. Kat však zakaždým prestal pracovať skôr, než stihol obesiť všetkých väzňov zo zoznamu určených na popravu, lebo bol už príliš unavený.

Muž nakoniec prežil do doby, kedy krajina prestala uplatňovať hrdelný trest, informovala vo štvrtok stanica BBC.

Kaula sa do väzenia dostal za čin, ktorý podľa svojho tvrdenia nespáchal. Súd ho v roku 1992 odsúdil za vraždu svojho zamestnanca, keď proti nemu krivo svedčili závistliví susedia.

Bolo to na sklonku totalitného režimu prezidenta Hastingsa Bandu, ktorý tejto krajine na juhovýchode Afriky vládol tvrdou rukou v rokoch 1964 až 1994. Hrdelný zločin sa vtedy v Malawi trestal smrťou.

V celej krajine bol však iba jeden kat, a to Juhoafričan, ktorý navyše cestoval po niekoľkých krajinách regiónu, kde vykonával súdne popravy. Keď vždy raz za pár mesiacov dorazil do Malawi, nikdy nestihol obesiť všetkých zo zoznamu určených na popravu.

Kaulaovi sa tak trikrát stalo, že neprišiel na rad, lebo popravca už bol príliš unavený. V jednom prípade popravil za dve hodiny 18 trestancov, on mal pritom poradové číslo 21.

"Nie, už to stačí, prídem znova budúci mesiac," povedal podľa Kaula kat. O vlas tak unikol smrti. Kvôli nervovému vypätiu, ktoré prežíval, sa dvakrát snažil spáchať samovraždu. Oba pokusy však prežil.

Po nastolení demokracie v roku 1994 bolo vykonávanie absolútneho trestu v Malawi pozastavené a žiadny malawijský prezident odvtedy nepodpísal príkaz na popravu.

Kaulaov rozsudok bol následne zmenený a on prepustený na slobodu. Teraz žije na svojej farme a cez víkendy pomáha ako dobrovoľník v resocializačnom programe pre prepustených väzňov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.