Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2019, 07:33

Do Kolumbie už dezertovalo takmer 160 venezuelských vojakov a policajtov

Opozičný líder Juan Guaidó ponúkol amnestiu vojakom, pokiaľ mu pomôžu obnoviť v krajine ústavný poriadok a demokraciu.

Do Kolumbie už dezertovalo takmer 160 venezuelských vojakov a policajtov
Zdroj: Reuters

Od soboty dezertovalo a odišlo do susednej Kolumbie 156 príslušníkov venezuelských bezpečnostných síl. Oznámila to v nedeľu venezuelská migračná služba.

Opozičný líder Juan Guaidó, ktorý vystupuje ako dočasný prezident Venezuely, už skôr ponúkol amnestiu vojakom, pokiaľ mu pomôžu obnoviť v krajine ústavný poriadok a demokraciu.

Počas posledných 48 hodín utieklo pred diktatúrou venezuelského vodcu Nicolas Maduro 146 členov ozbrojených síl do kolumbijského departementu Norte de Santander a ďalších desať do departmentu Arauca, informoval migračný úrad.

Prvé dezercie sa odohrali už v sobotu ráno. Predtým prišla z hlavného mesta regiónu Norte de Santander Cucuta správa o tom, že do Venezuely vyrazili kamióny naložené potravinami a liekmi.

Maduro pritom nechal v piatok hranice uzavrieť a na hraničných priechodoch sa cez víkend odohrali násilné strety demonštrantov s venezuelskými pohraničníkmi. Vyžiadali si najmenej troch mŕtvych.

Guaidó sa dnes má v kolumbijskej metropole Bogota zúčastniť na stretnutí vodcov krajín v regióne a hovoriť má tiež s americkým viceprezidentom Mikom Penceom. Guaidó chce v Bogote presadiť zosilnenie medzinárodného tlaku na Madurov režim.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.