Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2019, 13:21

Srbský prezident nevylučuje uznanie nezávislosti Kosova, chce však získať niečo na oplátku

V prípade, že Srbsko s Kosovom nedosiahnu kompromisnú dohodu, bude to podľa Aleksandra Vučića katastrofa.

Srbský prezident nevylučuje uznanie nezávislosti Kosova, chce však získať niečo na oplátku
Zdroj: Reuters

Srbský prezident Aleksandar Vučić nevylučuje možnosť uznania nezávislosti Kosova, ak by za to Belehrad získal niečo na oplátku. Povedal to v pondelok večer v rozhovore s talianskou agentúrou ANSA. V prípade, že Srbsko s Kosovom nedosiahnu kompromisnú dohodu, bude to podľa Vučića katastrofa.

"Predovšetkým musíme dosiahnuť kompromis. Nemôžeme uznať Kosovo a od druhej strany nedostať nič," povedal Vučić. "Je mojou povinnosťou vysvetliť Srbom význam kompromisu (s Prištinou), ktorý nepredstavuje porážku, ale víťazstvo. Víťazstvo pre budúcnosť Srbska."

Svoj postoj dal Vučić do kontrastu s prístupom Kosova, ktoré svojimi údajne "maximalistickým" a "provokatívnymi" požiadavkami ohrozuje mier v regióne. Srbi a Albánci sú podľa Vučica najväčšími národmi na Balkáne a je preto nanajvýš dôležité, aby sa dohovorili a zaistili regionálnu stabilitu.

"Ak nebude dosiahnutá kompromisná dohoda o Kosove, bude to katastrofa. Hoci všetko vyzerá zložito a niekedy nemožne, sme rozhodnutí kompromis dosiahnuť. Som si istý, že môžeme dôjsť k riešeniu za pomoci našich európskych priateľov a s podporou Ruska, Ameriky, Číny a ďalších krajín," povedala hlava srbského štátu.

Vučić zároveň zopakoval, že Belehrad nebude pokračovať v rozhovoroch s Prištinou o normalizácii vzťahov, kým kosovská vláda nezruší stopercentnú colnú prirážku na dovoz srbského tovaru. To však v pondelok znovu odmietol kosovský premiér Ramush Haradinaj, ktorý sa vyslovil za pokračovanie dialógu bez akýchkoľvek podmienok.

Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktoré tento krok neuznáva a bojuje proti nemu diplomatickou cestou.

Vláda v Prištine vlani v novembri zaviedla stopercentné clo na tovar dovážaný zo Srbska a z Bosny a Hercegoviny, ktoré hlasovali proti prijatiu Kosova do medzinárodnej policajnej organizácie Interpol. Išlo však aj o odvetu za pomerne úspešné úsilie srbskej zahraničnej politiky presvedčiť niektoré krajiny, aby ustúpili od skoršieho uznania nezávislosti Kosova.

Časť politikov v Srbsku aj Kosove v posledných mesiacoch hovorí o výmene území medzi oboma štátmi, ktorá by mohla byť súčasťou kompromisného východiska zo slepej uličky, v ktorej uviazol dialóg o normalizácii vzťahov sprostredkovaný Európskou úniou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.