Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2019, 07:50

Odklad brexitu? Len o niekoľko týždňov, tvrdí šéf europarlamentu

Odloženie brexitu musí byť zdôvodnené - napríklad voľbami alebo novým referendom, dodal Tajani.

Odklad brexitu? Len o niekoľko týždňov, tvrdí šéf europarlamentu
Zdroj: Reuters

Británia môže svoj plánovaný odchod z Európskej únie odložiť len o niekoľko týždňov a iba v tom prípade, ak uvedie konkrétny dôvod. Uviedol to Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani v rozhovore pre sobotné vydania periodík nemeckej mediálnej skupiny Funke Mediengruppe.

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorého termín je stanovený na 29. marca, môže byť odložené len do začiatku júla, spresnil Tajani. Odloženie brexitu však musí byť zdôvodnené - napríklad voľbami alebo novým referendom, dodal. 

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú o dohode o vystúpení svojej krajiny z EÚ z dielne vlády premiérky Theresy Mayovej druhýkrát hlasovať v utorok 12. marca. 

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že v prípade neschválenia tohto dokumentu by mali 13. marca hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. Ak tento návrh poslanci neschvália, 14. marca by mali hlasovať o predĺžení termínu brexitu, sumarizuje agentúra DPA. 

Tajani uviedol, že chaotický brexit by bol pre britskú ekonomiku katastrofou a poškodil by aj Európsku úniu. 

Šéf EP tiež upozornil, že Únia sa nepripravuje zmeniť obsah existujúcej dohody o podmienkach brexitu - a najmä nie tú časť dohody, ktorá sa týka britsko-írskych štátnych hraníc. 

Rokovania okolo brexitu sa dostali do patovej situácie. Dôvodom je otázka tzv. írskej poistky, teda mechanizmu umožňujúceho existenciu otvorených hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou aj po odchode Británie z eurobloku.

Kritici tvrdia, že Spojené kráľovstvo by na základe tejto poistky (Irish backstop) zostalo pripútané k pravidlám Európskej únie na neurčito.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.