Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2019, 10:17 Aktualizované dňa 10.03.2019 o 14:43

Na trase do Nairobi sa zrútilo lietadlo. Pri tragédii zahynuli manželka, syn a dcéra poslanca Hrnka

  • Všetci ľudia z paluby etiópskeho lietadla, ktoré sa dnes ráno zrútilo pri Addis Abeby na lete do Nairobi, sú mŕtvi.
  • Na palube bolo 149 pasažierov a osemčlenná posádka.
  • Medzi cestujúcimi boli aj štyria Slováci.
  • Pri nehode zahynula manželka, syn a dcéra poslanca SNS Antona Hrnka.
  • Štvrtou obeťou zo Slovenska je charitatívna pracovníčka Danica Olexová z organizácie Dobrá novina.
Na trase do Nairobi sa zrútilo lietadlo. Pri tragédii zahynuli manželka, syn a dcéra poslanca Hrnka
Zdroj: Reuters

Lietadlo etiópskej leteckej spoločnosti sa dnes zrútilo na trase do Nairobi. Na palube bolo podľa hovorcu Ethiopian Airlines 149 pasažierov a osemčlenná posádka.

Úrad etiópskeho premiéra oznámil, že si nehoda vyžiadala ľudské životy. Neskôr na twitteri vyjadril sústrasť rodinám obetí.

"Úrad predsedu vlády chce v mene vlády a etiópskeho ľudu vyjadriť najhlbšiu sústrasť rodinám, ktoré stratili svojich blízkych, ktorí boli dnes ráno v Boeingu-737 spoločnosti Ethiopian Airlines pri pravidelnom lete do Nairobi," píše sa v twitterovej správe.

​Všetci ľudia z paluby etiópskeho lietadla, ktoré sa dnes ráno zrútilo pri Addis Abeby na lete do Nairobi, sú mŕtvi. S odvolaním sa na hovorcu leteckej spoločnosti Ethiopian Airlines, ktorej lietadlo patrilo, to oznámil server BBC.

Medzi pasažiermi boli aj Slováci

Medzi cestujúcimi boli štyria Slováci. Podľa informácií denníka Pravda ide o manželku a syna poslanca SNS Antona Hrnka. Ďalšou obeťou je charitatívna pracovníčka Danica Olexová, ktorá cestovala do Kene. 

Správu o štyroch Slovákoch na palube potvrdilo vedenie leteckej spoločnosti Ethiopian Airlines a Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v tejto súvislosti vydalo vyhlásenie, v ktorom vyjadrilo sústrasť všetkým pozostalým po obetiach tohto nešťastia, pri ktorom "podľa oficiálnych informácií zahynuli (aj) štyria občania Slovenskej republiky".

Nešťastie sa stalo ráno

Hovorca leteckej spoločnosti povedal, že kontakt s posádkou bol prerušený o 8:44 ráno (6:44 SEČ) nad mestom Bishoft, ktoré leží 62 kilometrov juhovýchodne od etiópskej metropoly. Lietadlo z Addis Abeby odštartovalo o 8:38 miestneho času.

Najväčšia letecká spoločnosť v Afrike

Štátne Ethiopian Airlines sa označujú za najväčšiu leteckú spoločnosť v Afrike. Zriadila už informačnú linku, ktorá bude k dispozícii rodinám a priateľom ľudí, ktorí boli v lietadle. Niektoré lety z Addis Abeby boli ráno zrušené alebo oneskorené. Ethiopian Airlines má flotilu 100 lietadiel a vlani prepravila vyše desať miliónov pasažierov.

Nový model Boeingu

Podľa dostupných správ lietadlo, ktoré sa dnes zrútilo, bol nový model Boeingu 737 MAX-8. Práve tento typ lietadla vlani v októbri spadol do jávskeho mora na lete z Jakarty so 189 ľuďmi na palube.

Firma Boeing vtedy vydala upozornenie, že chybný senzor môže posádke skomplikovať ovládanie stroja, čo "môže viesť k nárazu do terénu". Za pravdepodobnú príčinu nehody indonézskeho lietadla sa uvádzal automatický systém ovládajúci stabilizátory.

Dostával zrejme zlé vstupné informácie o rýchlosti a výške a namieril lietadlo dole. Údaje obsiahnuté v nájdenom záznamníku letu potvrdili, že stroju zle fungoval ukazovateľ rýchlosti, a to pri štyroch jeho posledných rokoch. Spoločnosť Lion Air, ktoré lietadlo patrilo, pritom tvrdila, že problémy boli odstránené.

Spoločnosť Ethiopian Airlines mala naposledy veľkú nehodu v roku 2010, kedy jej lietadlo spadlo krátko po štarte z Bejrútu. Zabilo sa vtedy 90 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.