StoryEditor

Únia nevylučuje kroky za víza

20.06.2006, 00:00
Autor:
SITASITA

Európska komisia by mohla podniknúť kroky proti Spojeným štátom, ak Washington nedokáže, že sa snaží zrušiť vízové obmedzenia pre niektoré členské štáty EÚ. Pre agentúru AFP to uviedol v pondelok zdroj blízky EÚ. Podľa nemenovaného pracovníka EK by komisia mohla naliehať na zavedenie víz pre diplomatov a vojenský personál Spojených štátov, alebo uplatniť ekonomické a obchodné sankcie. "Nemôžem vylúčiť, že komisia navrhne opatrenia, na ktoré má oprávnenie," povedal pracovník komisie.
V súčasnosti cestujúci z Grécka a 10 nových členských štátov EÚ s výnimkou Slovinska musia požiadať o víza, ak chcú cestovať do Spojených štátov, hoci len na krátky čas. Podľa pracovníka EK by ďalšou možnosťou bolo vyhlásiť vízovú povinnosť pre všetkých občanov Spojených štátov. "Neviem však, či sa nájde dostatok podpory zo strany členských štátov EÚ," povedal zdroj a dodal, že takýto krok "by mal jednoznačne veľmi negatívny vplyv na cestovanie a obchod".
EK má v júli vydať novú správu pojednávajúcu o pokroku v oblasti rušenia amerických víz. EK od Washingtonu žiada, aby poskytol jasné a osvedčené kritériá pre desať nových členov EÚ, pre ktoré by mohol byť schválený program zrušenia víz, ako aj časový plán jeho implementácie. Spojené štáty to však odmietajú. "V našich rokovaniach s oddelením pre domácu bezpečnosť nevidíme pokrok a v Kongrese prevláda značný tlak urobiť pravý opak, teda zbaviť sa programu rušenia víz," povedal pracovník EK.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. február 2023 17:45